Faktury online – razem, czy osobno?

0
800

Sporządzanie faktur online to proces, który mimo wielu udogodnień, wciąż wymaga sporo czasu. Nic więc dziwnego, że wiele przedsiębiorstw chce postawić na księgowość online, dzięki której sporządzanie faktur stanie się jeszcze łatwiejsze i – być może – tańsze.

Jak to działa w praktyce?

Obecne wydarzenia sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na usługi księgowe online. Nic w tym dziwnego – taka metoda prowadzenia ksiąg jest dużo łatwiejsza, aniżeli archiwizowanie i sporządzanie danych we własnym zakresie. Procedura generowania faktury online za pomocą podmiotu trzeciego jest bardzo prosta.

Otóż wystarczy zawrzeć współpracę z wybranym podmiotem świadczącym usługi księgowe online, a następnie przekazywać mu informacje na temat bieżących zdarzeń gospodarczych. Dane te będą następnie ewidencjonowane na wirtualnych kontach księgowych. Co ważne – czynności tej będzie towarzyszyć generowanie faktur online.

Warto, czy nie warto?

Metoda zdalnego prowadzenia księgowości przez firmy trzecie jest bardzo wygodna dla przedsiębiorcy. Po pierwsze – można dzięki niej zaoszczędzić sporo czasu. Po drugie – jest to rozwiązanie dużo tańsze, niż prowadzenie własnej komórki rachunkowej. Wreszcie po trzecie – korzystanie z takich usług nie wymaga posiadania własnego oprogramowania.

Minusem współpracy z podmiotami zewnętrznymi jest ograniczony pakiet świadczonych usług. Owszem, stale się on zawęża, ale trzeba mieć na względzie również i to, że część czynności po prostu trzeba zrealizować w cztery oczy z księgowym. Nie sprawdzą się tu nawet najlepsze komunikatory.

Rozwój perspektywiczny

Warto podkreślić, że długoterminowa współpraca z biurem księgowym online, nie zawsze jest rozwiązaniem opłacalnym! Może się np. okazać, że w przypadku szybko rozwijającej się firmy, taka forma współpracy może się nie sprawdzić. Trzeba też pamiętać, że w dużych firmach korzystanie z księgowości zdalnej może się nie opłacać.

Podsumowując, faktury online to nadal bardzo wygodny i szybki sposób rozliczania się z klientami. Kwestią zasadniczą pozostaje to, czy chce się to robić za pośrednictwem biura zdalnego czy też własnej komórki odpowiedzialnej za księgowanie bieżących zdarzeń gospodarczych w przedsiębiorstwie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Afaktury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here