Oprogramowania ERP w firmach

0
736

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prężnie działające przedsiębiorstwo, które nie posługuje się oprogramowaniem ERP. Jest to system do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, które obejmuje zarządzanie i kontrolę najważniejszymi procesami w firmie, takimi jak sprzedaż, finanse, magazyny, kadry, produkcja i zaopatrzenie.

Historia powstania systemu ERP

Oprogramowanie ERP znane już było od dawna. System ten powstał już po drugiej wojnie światowej i dotyczył planowania zasobów magazynowych. Z biegiem czasu coraz bardziej się rozwijał, a pod koniec ubiegłego wieku wszedł na stałe do każdego prawie przedsiębiorstwa, bez względu na jego rozmiar. Umożliwił to powszechny dostęp do internetu.Oprogramowanie ERP wykorzystuje do swoich procesów jedną, główną bazę danych. Dzisiejszy system to nie jeden, a wiele modułów i aplikacji stanowiących całość.

Z czego składa się oprogramowanie ERP?

W oprogramowaniu tym znaleźć można formatki, które służą do do wprowadzenia nowych danych do systemu, widoki, czyli ekrany prezentujące wcześniej wprowadzone dane, takie jak listy faktur, wykresy, raporty czy pulpity użytkowników. Są tutaj również procesy biznesowe, czyli przepływ pracy pomiędzy użytkownikami w systemie, ogólnie rozumiana funkcjonalność, czyli możliwości łatwego budowania dedykowanego rozwiązania, oraz istniejące funkcje.

Skuteczność oprogramowania ERP

Użyteczność każdego systemu, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona, szybko spadnie. Podobnie i w oprogramowaniu ERP, musi być odpowiednia ochrona. Każdy pakiet posiada pełne wsparcie producenta lub dostawcy. Opieka ta zapewnia bieżącą aktualizację oprogramowania, a w tym rozszerzenia funkcjonalności i dostosowanie do zmian przepisów, konsultację ekspertów, którzy doradzą jak prawidło korzystać z systemu i jego rozwoju, pomagają również rozwiązywać problemy, które wynikły w trakcie użytkowania. Producenci systemów tych dbają także o konserwację całego systemu, tworzenie zapasowych kopii zapisanych danych i naprawę ewentualnych błędów w oprogramowaniu,

Jakie są programy ERP?

Jest to pięć narzędzi, które służą do skutecznego zarządzania firmą. Są to oprogramowania ERP XT, Optima, ERP XL, Enterprise, czy też Altum.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here