Surowce tworzyw sztucznych – w jaki sposób poprawiają jakość produktów?

0
1355

Polichlorek winylu to jeden z najchętniej stosowanych surowców w przemyśle. Jest on ceniony ze względu na szerokie właściwości. Pomocne okazują się także surowce z tworzyw sztucznych. Co warto o nich wiedzieć?

PCV – kto uzyskał go po raz pierwszy?

Trudno w to uwierzyć, ale polichlorek winylu został wynaleziony blisko dwieście lat temu. Za sukces ten odpowiada francuski chemik Henri Victor Regnault. To on jako pierwszy w 1835 roku uzyskał charakterystyczny biały proszek. Niestety, Regnault nie wiedział, co dokładnie udało mu się wytworzyć. Na dalsze postępy w badaniach musieliśmy poczekać kilkanaście lat. Wtedy to Fritz Klatte opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. Rozwój nauki i technologii sprawił, że pierwsze masowanie zastosowanie PCV miało miejsce podczas pierwszej wojny światowej. Wtedy to polichlorek winylu okazał się doskonałym zamiennikiem kauczuku. Po wojnie jednak nie rozpoczęto masowej produkcji ze względu na wysokie koszty. Pierwsze fabryki powstały w latach 30. XX wieku. Ruch ten był wynikiem opracowania nowej metody pozyskiwania polichlorku winylu.

PCV – jakie rodzaje stosuje się obecnie?

Masowa produkcja wyrobów z PCV trwa do dzisiaj. Fabryki funkcjonują na całym świecie, także w Polsce. Producenci oferują rozmaite produkty o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Z PCV powstają chociażby odbojnice, które oddzielają chodnik od szosy. Profile meblowe przydają się zaś do maskowania defektów i odświeżania mebli. Jedne wyroby z PCV wykazują dużą giętkość i elastyczność. Inne są zaś odporne na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne. Określone właściwości PCV jesteśmy w stanie uzyskać w czasie jego obróbki. Dzięki temu klienci otrzymują produkt o takich właściwościach, jakie potrzebują. Producenci korzystają z PCV plastyfikowanego oraz twardego. Pierwsza odmiana zapewnia elastyczność, a druga wytrzymałość. Istotne są także różnego rodzaju surowce tworzyw sztucznych, które wzmacniają pożądane przez nas właściwości.

Surowce tworzyw sztucznych – o jakich dodatkach warto pamiętać?

Tego rodzaju dodatki są dostarczane producentom przez sprawdzonych dystrybutorów. Dzięki temu otrzymują oni sprawdzone produkty, które podniosą jakość wyrobów z PCV. Ich ofertę można porównać ze sobą w internecie. Surowce tworzyw sztucznych znajdziesz chociażby pod tym linkiem https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/. Najczęściej stosowanymi dodatkami są antystatyki, antybocki, stabilizatory UV i uniepalniacze. Ważnym elementem są także osuszacze, nukleatory i poślizgi. Do produkcji PCV wykorzystuje się także dodatki czyszczące, matujące i antybakteryjne. Nie można również zapomnieć o substancjach zapachowych i tych, które absorbują zapach wydzielany przez PCV. Surowce tworzyw sztucznych pełnią podczas produkcji rolę stabilizatorów termicznych, a także antyutleniaczy procesowych. Dzięki temu nie dochodzi do rozgałęzień polimeru podczas jego przetwarzania. Dlatego ich obecność jest niezwykle ważna dla finalnego efektu. Warto więc znaleźć dobrego dostawcę, który zapewni dodatki wysokiej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here