Zawód: przedszkolanka

0
3012

Praca przedszkolanki nie należy do najłatwiejszych, a mimo to jest marzeniem wielu kobiet. Dobre podejście do dzieci i przydatne cechy mogą sprawić, że świetnie sprawdzimy się w tym zawodzie, a nie ma nic cenniejszego, niż przyczynienie się do rozwoju dzieci. Odpowiednie wychowanie przedszkolne może dostarczyć im właściwej wiedzy, dzięki której poznają świat i przygotują się do nauki w szkole.

Pierwszy krok – studia pedagogiczne

Kończąc studia pedagogiczne jesteśmy uprawnieni do podjęcia pracy w przedszkolu, trzeba oczywiście znaleźć odpowiednią ofertę pracy. Na studiach czeka nas również wybór specjalizacji, dzięki której droga do zawodu przedszkolanki będzie znacznie łatwiejsza – jest to specjalizacja wczesno-wychowawcza.

Podczas nauki możemy dokładnie poznać wszelkie metody dotyczące postępowania z maluchami, nauczymy się przekazywać im wiedzę w sposób jasny dla nich i zrozumiały, bardzo ważna jest również sama opieka nad dziećmi podczas ich zabaw – w tym okresie kształtują się emocje oraz zachowania maluchów, które dobrze mieć na uwadze i pokazywać im właściwe wzorce.

Istnieje dodatkowo inna opcja, mianowicie kurs pedagogiczny, który możemy odbyć będąc na dowolnym kierunku studiów. Sprawa wygląda tu jednak nieco inaczej – taki kurs nie pozwala nam na bycie przedszkolanką, jednak uprawnia nas do prowadzenia konkretnych zajęć, na przykład nauczania języków obcych lub zajęcia plastyczne. W ten sposób również znajdujemy się bliżej dzieci i przykładamy się do ich wychowania, przekazując dodatkowo wiedzę.

A może pomoc nauczyciela?

W przypadku, gdy nie zdecydujemy się ani na studia pedagogiczne, ani na kurs możemy wybrać jeszcze trzecią możliwość, a mianowicie pomoc nauczyciela. Na czym to polega? Możemy ubiegać się o stanowisko, które ma na celu wsparcie pań przedszkolanek, co prawda nie posiadamy uprawnień do prowadzenia zajęć dydaktycznych z dziećmi lecz nie znaczy to, że nie będziemy mieć żadnych obowiązków.

Możemy pomagać w przygotowywaniu materiałów, które przydadzą się w trakcie prowadzenia zajęć, dzieci z pewnością ucieszą się ze wsparcia w zadaniach plastycznych, możemy pomagać przy wydawaniu posiłków oraz sprzątaniu. W ten sposób możemy cały czas znajdować się w pobliżu dzieci i spełniać swoją misję w dużym stopniu. Należy jednak wiedzieć, iż w takiej sytuacji wymagane jest wykształcenie wyższe lub przynajmniej średnie, dlatego praca ta świetnie nadaje się dla osób, które są podczas studiów i mogą już nabyć lata praktyki.

Przedszkole we własnym domu

Coraz więcej przedszkoli otwiera się w prywatnych domach, jest to dobry pomysł dla osób, które posiadają wykształcenie pedagogiczne lub ukończone kursy potwierdzone dyplomami i marzą o prowadzeniu własnej działalności. Domowe przedszkole może znajdować się nawet w naszym własnym domu, należy jednak spełnić wszelkie wymagania i normy. By było to możliwe, niezbędne jest zapewnienie wszystkim dzieciom oraz pracownikom bezpieczeństwa i komfortu.

Z reguły takie przedszkola posiadają dwie lub trzy przedszkolanki i dosyć mało dzieci, pamiętajmy, że jedna dorosła osoba przypada na określoną liczbę przedszkolaków, co również jest niezbędnym warunkiem do spełnienia.

Praca w przedszkolu – gdzie i jak szukać?

Jeśli ukończymy studia pedagogiczne warto dodatkowo zainteresować się kursami, które mogą poszerzyć naszą wiedzę oraz umiejętności w zakresie pewnych dziedzin. Im więcej tego typu działań podejmiemy, tym bardziej przychylnie będzie rozpatrywana nasza aplikacja na stanowisko. Podczas studiów warto zapewnić sobie praktyki, dzięki czemu po ukończeniu nauki będziemy posiadać już jakiekolwiek doświadczenie.

Kolejnym krokiem jest szukanie właściwej dla nas oferty. Możliwości jest kilka:

  • Możemy szukać ofert pracy za pośrednictwem internetu. Istnieje wiele serwisów internetowych zajmujących się ofertami pracy, nie ma też co ukrywać, że taka forma jest też dla nas najwygodniejsza. Możemy dostosować warunki oferty do naszych wymagań, czyli na przykład określić miejscowości, w których możemy podjąć pracę lub ustalić interesujące nas wynagrodzenie i formę zatrudnienia.
  • Najlepiej jednak przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, zadbać o swój wizerunek i udać się osobiście do wielu placówek z zapytaniem o możliwość pozostawienia naszej aplikacji. Często bowiem zdarza się, że któraś z przedszkolanek planuje pójść na zwolnienie lub na emeryturę w niedalekim czasie czy po prostu zwolnić się z pracy, a wtedy na pewno dyrekcja będzie szukała nowej osoby. W takich sytuacjach ogłoszenia nie są jeszcze wystawione, a my już możemy zapewnić sobie szansę. Pamiętajmy też, że bezpośredni kontakt zawsze wyżej punktuje – pracodawca ma okazję zobaczyć na żywo z kim ma do czynienia i wyrobić sobie o nas pewną wstępną opinię. To także dobrze o nas świadczy, gdy udamy się do placówki osobiście, ponieważ widać, że zależy nam na podjęciu tej pracy.

Jeśli otrzymamy telefon z informacją o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu, począwszy od zabrania ze sobą kompletu niezbędnych dokumentów, a skończywszy na właściwym wyglądzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here