Gdy dotyka nas agresja

0
3087

Agresja jest zjawiskiem, z którym stykamy się coraz częściej i może objawiać się w różnych formach. Bardzo ważne jest, aby  potrafić sobie z tym poradzić i nie dać się zastraszać drugiej stronie. Źródła takiego zachowania mogą być różne, agresja może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych i to nie tylko tych, którzy pochodzą ze złego środowiska.

Jakie są rodzaje agresji?

Agresja może przejawiać się w następujących formach:

  • Przemoc fizyczna – są to działania podejmowane w stosunku do drugiej osoby, które powodują celowe uszczerbki na zdrowiu, możemy tu wyróżnić popychanie, przytrzymywanie, policzkowanie, kopanie, duszenie, czy bicie otwartą ręką.
  • Przemoc psychiczna – wyzbyta jest wszelkich aktów fizycznych, jest to zachowanie, które wpływa na pogorszenie samopoczucia psychicznego drugiej osoby, chodzi tu nie tylko o obrażanie i wypowiadanie złośliwości pod czyimś adresem, przemocą psychiczną jest również wyśmiewanie poglądów religijnych, narzucanie własnych poglądów, stała krytyka, brak zainteresowania i szacunku wobec drugiej osoby.
  • Przemoc seksualna – opiera się na wykorzystaniu seksualnych bez zgody ani woli drugiej osoby, przykładem może być wymuszanie współżycia seksualnego, pieszczot, krytyka zachowań seksualnych, czy przymuszanie do sadystycznych form pożycia seksualnego.

Jaki wpływ może mieć na nas agresja?

W momencie, gdy dotyka nas jakakolwiek forma przemocy nabywamy wiele zaburzeń funkcjonowania w życiu codziennych zwłaszcza dotyczy to dzieci, u których agresja będzie rzutowała na dorosłe życie.

Agresja negatywnie wpływa na rozwój intelektualny – osoby dotknięte przemocą często mają opóźnienia, upośledzenia, problemy z koncentracją. Ponadto również wpływa to na rozwój społeczny, zaburzając odpowiednią hierarchię wartości, normy społeczne czy wartości moralne, co może rzutować nie tylko na życie prywatne, ale także na karierę zawodową.

Nie trzeba również mówić, iż rozwój emocjonalny również nie wygląda w takiej sytuacji prawidłowo – można zaobserwować niewłaściwy postęp sfery uczuciowej, ludzie dotknięci przemocą mają problemy z nawiązaniem bliższej relacji z drugą osobą, czy okazywaniem uczuć. Ciężko jest zaufać innym, cechuje ich przy tym oziębłość i niska samoocena.

Jak radzić sobie z agresją?

Należy przede wszystkim pamiętać, że nie wolno ignorować nam jakichkolwiek zachowań, które mogą być objawem agresji wobec naszej osoby, a tym bardziej nie usprawiedliwiać drugiej osoby. Warto wiedzieć, iż agresja to przejaw słabości ludzi, którzy nie radzą sobie z własnymi emocjami i muszą znaleźć osobę, na której wyładują całe napięcie. Najgorszym rozwiązaniem jest na to sobie pozwolić, dlatego znając swoją wartość, każdą próbę przemocy powinniśmy zgłaszać i uświadamiać innych w tym temacie.

Bardzo skuteczną metodą jest uspokojenie osoby agresywnej i obniżenie głosu. Choć może się to wydawać dosyć trudne, jest to najlepsze rozwiązanie. Powinniśmy więc przede wszystkim sami być spokojni i opanowani. Modulacja głosem ma duży wpływ na zachowanie drugiej osoby, dlatego zniżając ton uspokoimy agresora. Musimy jednak cały czas panować nad emocjami i nie dać wyprowadzić się z równowagi. Tylko w taki sposób możemy jakkolwiek wpłynąć na zachowanie agresywnej osoby i wyjść z sytuacji obronną ręką.

Mówiąc cały czas jednym tonem w sposób spokojny i wolny pokazujemy, że nie damy się wyprowadzić z równowagi i nie poddamy się żadnej formie przemocy. Starajmy się ukazać, że tylko w momencie gdy druga osoba się uspokoi, my będziemy mogli normalnie z nią porozmawiać, w innej sytuacji wycofujemy się z dialogu. W ten sposób to my kontrolujemy całą sytuację i sami wybieramy jakie zachowania jesteśmy w stanie zaakceptować, a jakie są dla nas kompletnie niedopuszczalne.

Osoby stosujące jakąkolwiek formę przemocy będą próbowały nam wmówić, że ich zachowanie jest nasza winą. W takiej sytuacji nie możemy ulec presji i poddać się takiej opinii. Często bowiem wpływa to na pogorszenie naszego samopoczucia psychicznego i zaczynamy obwiniać się i usprawiedliwiać agresora. Nie dajmy więc sobie wmówić, że to my jesteśmy winni przemocy.

Gdy nie jesteśmy wystarczająco silni, by zgłosić sprawę do odpowiednich organów nie bójmy się poprosić o pomoc. Takie zachowania nie mogą być akceptowane i z pewnością właściwe instytucje podejmą działania, by odsunąć nas od przemocy. Osoba agresywna powinna ponieść konsekwencje swoich działań, a nam musi być udzielona właściwa pomoc. Możemy poprosić o pomoc najbliższych, którzy w razie czego mogą również być świadkami w sprawie.

Gdy znajdziemy się w sytuacji, która nam zagraża musimy również zachować spokój i potrafić ocenić sytuację. Zwróćmy uwagę na otoczenie czy obecność ludzi w pobliżu, którzy mogliby nam pomóc. Nie dbajmy o ewentualne rzeczy materialne, które są znacznie mniej ważne, niż nasze zdrowie i życie, lepiej więc coś stracić, niż narazić się na przemoc.

Pamiętajmy, że to my możemy znaleźć się w sytuacji, w której będziemy naocznymi świadkami przemocy i nasza interwencja jest konieczna – w takim wypadku musimy oczywiście chronić swoje życie i zdrowie, ale również obronić atakowaną osobę przed agresorem. Nie przechodźmy obojętnie obok takich sytuacji, ponieważ słabsi ludzie nie będą mieli odwagi zareagować, a nasza pomoc może okazać się jedynym wyjściem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here