System ERP

0
1194

System ERP to oprogramowanie służące do szczegółowego zarządzania firmą. System ten pozwala na kontrolę i zarządzanie sprzedażą finansami oraz kadrami i produkcją firmy.

Rodzaje systemów ERP

System ERP dzieli się na kilka rodzajów i zaliczamy do nich:
– modułowe – chcą wobec siebie niezależne ale współpracują ze sobą,
– zintegrowane – działają na tej samej bazie danych i platformie biznesowej. Baza ta zawiera wszystkie funkcje, które opierają się na tych samych danych.

Budowa systemu ERP

System ten jest ulepszonym systemem MRP II. Zbudowany jest z bazy danych, projekt taka sama dla reszty modułów. Moduły te odpowiedzialne są za następujące funkcje:
– przechowywanie i zarządzanie informacjami,
– planowanie i obsługa produkcji,
– sprzedaż i planowania zaopatrzenia,
– finanse, płacę oraz kadry.

System ERP zawiera także moduł zarządzania transportem lub projektami. System ten umożliwia dobór odpowiednich modułów do konkretnego przedsiębiorstwa.

Cechy oraz zalety systemu ERP

System pozwala użytkownikom ma dostęp do poszczególnych informacji. Pomaga on w wykonaniu, planowaniu i wprowadzenie różnych zmian niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firmy. System informatycznie usprawnia i ułatwia funkcjonowanie firmy oraz zarządzanie nią. Podnosi wiarygodność informacji o przedsiębiorstwie, a także ulepsza procesy logistyczne i produkcyjne w niej zachodzące. Innymi zaletami systemu ERP są:
– wspólna baza danych w firmie,
– szybka oraz sprawna realizacja zamówień i zleceń,
– ujednolicony sposób przeglądania informacji,
– wzrost sprzedaży,
– profesjonalna obsługa klientów, System musi być funkcjonalny oraz czytelny dla jego użytkowników. A czynnikami, które wpływają na jego użytkowanie są:
– mała ilość kliknięć pozwalająca rozpoczęcie działania danej funkcji,
– menu składający się z grafik lub linków tekstu czytelnego dla użytkownika,
– obsługa systemu przy pomocy skrótów klawiaturowy, myszki, a także głosowo lub przy użyciu gestów.

Ważną cechą systemu jest jego mobilność, która umożliwia jego obsługę na różnego rodzaju urządzeniach w różnych miejscach. Mobilność osiągnąć można dzięki dostosowaniu interfejsu do ekranów dotykowych za pomocą rozdzielczości i kształtu oraz specjalnych aplikacji do zarządzania ERP.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here