Jakie panele fotowoltaiczne na gruncie?

0
1091

Fotowoltaika na gruncie jest w dzisiejszych czasach najpoważniejszą alternatywą dla rozbudowanych instalacji na budynkach. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które mają nieco wolnej przestrzeni do zagospodarowania i chcą skorzystać z dobrodziejstwa paneli fotowoltaicznych.

Czym charakteryzują się instalacje fotowoltaiczne na gruncie?

Podłączenie gruntowej instalacji fotowoltaicznej wygląda praktycznie w taki sam sposób, jak podłączenie tradycyjnej fotowoltaiki dachowej. Kluczem do sukcesu jest to, aby prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne na stabilnym podłożu i podłączyć je. W zadaniu tym pomóc mogą specjalne konstrukcje nośne.

Konstrukcja wsporna koniecznie musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów zwłaszcza, że nowoczesne panele fotowoltaiczne nie należą do najlżejszych. Konstrukcja wsporna narażona jest nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na niekorzystne warunki atmosferyczne. Montażem paneli powinni zająć się odpowiednio wykwalifikowani specjaliści.

Nowoczesne stelaże obrotowe do paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne na gruncie mogą być zamontowane na specjalnych stelażach obrotowych. Dzięki obrotowym stelażom możliwe jest maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest zoptymalizować energię uzyskaną z zamontowanej instalacji.

Stelaże obrotowe oparte są na automatycznych systemach naprowadzania. Nowoczesne stelaże obrotowe wyposażone są w jedno albo dwuosiowe systemy naprowadzania. Przy naprowadzaniu jednoosiowych panele ustawiane są wyłącznie w jednej płaszczyźnie. W dwuosiowych modelach panele fotowoltaiczne ustawiane są na płaszczyźnie pionowej i poziomej.

Czym różni się fotowoltaika na gruncie od dachowej?

Główna różnica polega oczywiście na lokalizacji. Zupełnie inny jest także stelaż do paneli PV. Na gruncie ze względów bezpieczeństwa stosuje się zdecydowanie trwalsze materiały.

Nie można zapominać również o tym, że do paneli na gruncie jest zdecydowanie łatwiejszy dostęp. Przy ewentualnych naprawach i serwisie na dachu, mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że koszty inwestycji w gruntowe instalacje PV są nieco większe, niż w przypadku instalacji dachowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here