Skutki picia alkoholu

0
938

W naszym kraju za napój alkoholowy uważa się każdy produkt zawierający więcej niż 0,5 % alkoholu etylowego. Do napojów alkoholowych zalicza się nie tylko alkohole spirytusowe i zwykłe wódki, lecz również wino i piwo.

Alkohol należy do najbardziej popularnych używek i według prawa może go spożywać każdy dorosły człowiek. Lecz najważniejsze jest to, aby spożywać go okazjonalnie i z umiarem. Bo spożywanie systematyczne prowadzi do uzależnienia. A co za tym idzie do pogorszenia swojej sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz do pogorszenia swojego zdrowia. Bardzo często po dłuższym i intensywnym spożywaniu alkoholu pojawiają się objawy chorej wątroby u alkoholika.

Wątroba jest bardzo ważnym organem, gdyż pełni wiele znaczących funkcji w ciele człowieka. Jest gruczołem stanowiącym część układu pokarmowego. U człowieka jej masa wynosi około 1400 gram u kobiet i około 1600 gram u mężczyzn. W ciele człowieka umiejscowiona jest pod przeponą w zdecydowanej większości w prawym podżebrzu. U zdrowej osoby wątroba nie jest powiększona. Natomiast u osoby chorej rozrasta się i uciska na żebra, żołądek i jelita sprawiając wrażenie nie mieszenia się w jamie brzusznej. Organ ten w bardzo dużym stopniu niszczy alkohol i wówczas może powstać marskość wątroby.

Objawy marskości wątroby spowodowane nadużywaniem alkoholu są następujące: obrzęki kończyn i twarzy, stany podgorączkowe, bordowy kolor skóry na twarzy, wodobrzusze, żylaki przełyku, żółtaczka, a także zaburzenie rytmu serca i krążenia, zaburzenia koncentracji i upośledzenie świadomości. Podobne objawy daje marskość wątroby spowodowana innymi czynnikami, jak na przykład częstą konsumpcją grzybów zwanych olszówkami.

W Polsce zbyt dużo osób nadużywa napojów alkoholowych, co skutkuje wieloma chorobami i koniecznością ich leczenia. I mimo leczenia często prowadzi do śmierci. Zbyt częste spożywanie napojów alkoholowych prowadzi do uzależnienia zwanego alkoholizmem. A alkoholizm prowadzi do patologii, którą jest pijaństwo. Nałóg wymusza na człowieku coraz większą ilość picia alkoholu i picie go coraz częściej. Spożywanie alkoholu w dużych dawkach prowadzi do przymusu o charakterze nie tylko psychicznym, lecz również somatycznym.

Szacuje się że w naszym kraju około 5 % populacji jest uzależniona od alkoholu. I to nie są tylko osoby dorosłe, lecz również młodzież od 15 roku życia, która jest już w szponach nałogu. Alkoholik nie może przestać pić, gdyż nie działa jego wola. Wole taką można wypracować jedynie podczas kuracji odwykowej i potem ciągłej abstynencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here