Rekuperacja – czy to coś dla ciebie?

0
313

Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego? Czy posiadasz już w domu system rekuperacji? Jeśli nie, to mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu szybko zdecydujesz się na jej montaż.

To oczywiste, że nikt nie lubi przepłacać. A aktualne ceny węgla, drewna opałowego oraz gazu ziemnego sprawiają, że obecny sezon grzewczy będzie dużo droższy od któregokolwiek z poprzednich. Wysokie ceny surowców energetycznych sprawiają, że mnóstwo osób zastanawia się nad dostępnymi sposobami na cięcie kosztów związanych z ogrzewaniem domu lub mieszkania. Jednym z takich skutecznych i stosunkowo łatwo dostępnych rozwiązań jest montaż systemu rekuperacji. Na czym polega rekuperacja i z czego wynika tak duża jej popularność? Serdecznie zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu.

System rekuperacji – zasada działania

Czytając oferty redagowane przez dystrybutorów oraz producentów systemów rekuperacji możemy się zastanawiać, jak to możliwe, że generują one aż tak duże oszczędności na ogrzewaniu? Jako przykład możemy podać stronę internetową marki ASK w Rzeszowie, na której zapewnia się, że rekuperatory mogą wygenerować nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w ogrzewaniu. Gdy sprawie przyjrzymy się bliżej, to okazuje się, że jak najbardziej osiągnięcie takich rezultatów jest możliwe. Wynika to z faktu, że systemy wentylacyjne generują po prostu bardzo duże straty energii cieplnej, a rekuperacja pozwala ten mankament zniwelować. Jak to możliwe, że wentylacja generuje tak duże straty ciepła? Zastanówmy się chwilę nad tym. Wentylacja jest to instalacja, która jest odpowiedzialna za zapewnienie regularnej i wydajnej cyrkulacji powietrza z budynku. W sezonie grzewczym oznacza to, że systematycznie z budynku usuwane jest na zewnątrz ciepłe, bo podgrzane przez instalację grzewczą powietrze. Na skutek tego do budynku nieustannie napływają kolejne partie świeżego, ale niestety już zimnego powietrza. Instalacja grzewcza nieustannie zatem musi podgrzewać kolejne partie świeżego powietrza. Wraz z usuwanym z budynku powietrzem pozbywamy się również nagromadzonej w nim energii cieplnej. Dzięki zastosowaniu rekuperatorów możliwe jest jej odzyskanie nawet w 90%. A zatem instalacja grzewcza ma wtedy dużo mniej pracy do wykonania, ponieważ energia cieplna zgromadzona w wydalanym powietrzu jest wykorzystywana do podgrzewania świeżych partii powietrza.

System rekuperacji jest to w zasadzie wentylacja mechaniczna wzbogacona o wymienniki ciepła odpowiedzialne za odzyskiwanie energii cieplnej. Cyrkulacja powietrza wymuszana jest poprzez pracę wentylatorów. Powietrze tłoczone jest specjalnie do tego celu stworzonymi kanałami wentylacyjnymi. A zatem system rekuperacji bez problemu funkcjonuje nawet przy bardzo dużej szczelności okien, drzwi, itp.

Rekuperacja – dodatkowe atuty

Chociaż dla inwestorów najistotniejszą zaletą systemów rekuperacji jest optymalizacja kosztów ogrzewania, instalacje te mają również inne bardzo istotne atuty. Ogromną zaletą systemu rekuperacji jest możliwość skutecznego oczyszczania powietrza napływającego do wnętrza budynku. Funkcjonalność tę szczególnie doceniają astmatycy i alergicy. Powietrze w domu z rekuperacją jest krystalicznie czyste, całkowicie wolne od roztoczy, pyłków i innych dokuczliwych alergenów. Rekuperacja rozwiązuje również problem smogu. System stosowanych filtrów skutecznie usuwa z powietrza nawet najmniejsze pyły zawieszone wchodzące w skład typowego wielkomiejskiego smogu. Osoby pierwszy raz dokonujące wymiany filtrów w rekuperacji niejednokrotnie są zszokowane ich poziomem zabrudzenia. A przecież wszystkie te nieczystości przechodziłyby w przeciwnym razie przez układy oddechowe domowników. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się właśnie mikroskopijnych rozmiarów pyły zawieszone, które poprzez układ oddechowy mogą docierać do różnych organów, nawet do mózgu. Smog jest problemem poważnym, a sprawnie funkcjonująca rekuperacja pozwala ograniczyć jego wpływ na zdrowie domowników. Czyste powietrze w mieszkaniu to również mniejsza potrzeba sprzątania. Na powierzchni mebli osadza się dużo mniej kurzu, a podłoga rzadziej wymaga odkurzania.

Istotnym atutem rekuperacji jako wentylacji mechanicznej jest również możliwość dokładnego sterowania obiegiem powietrza w budynku. Dzięki temu możemy dopasowywać wydajność systemu do aktualnych okoliczności. Na przykład wtedy, gdy spodziewamy się w domu wielu gości, możemy zwiększyć osiągi systemu, aby zapewnić stały dopływ czystego powietrza, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na komfort przebywających wewnątrz budynku osób.

Rekuperacja – kilka ważnych pytań

Zastanawiając się nad inwestycją w system rekuperacji być może rozważasz kilka dylematów. Niektórzy na przykład zastanawiają się nad tym, czy aby przypadkiem rekuperacja podczas pracy nie będzie generować dokuczliwych odgłosów – przecież funkcjonuje w oparciu o duże wentylatory, które nie tylko wydają jakiś dźwięk, ale również generują drgania. Jak dowiadujemy się od pracowników z firmy Tanie Reku, prawidłowo zainstalowana oraz zamontowana instalacja rekuperacji nie generuje hałasu. W celu jego tłumienia stosowane są wysokiej klasy wentylatory oraz specjalistyczne tłumiki, montowane w newralgicznych segmentach instalacji.

Jednym z najtrudniejszych dylematów związanych z rekuperacją jest jej stosunkowo wysoka cena. Ponieważ inwestycja ta zazwyczaj wymaga nakładu rzędu przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, właściciele domów zastanawiają się, czy jest to aby najlepszy sposób na zagospodarowanie tak dużych funduszy. Praktyka jednak pokazuje, że szczególnie przy obecnych wysokich cenach opału, inwestycja ta zwraca się stosunkowo szybko – nawet już po trzech latach, chociaż oczywiście szybkość zwrotu zależy od różnych czynników, takich jak: wielkość ogrzewanego budynku, dotychczasowe koszty ogrzewania oraz sprawność energetyczna całego systemu rekuperacji. Niemniej osoby, które zainwestowały w tego typu rozwiązania przed laty, obecnie nie ukrywają ogromnego zadowolenia z decyzji. Rekuperacja nie tylko pozwala oszczędzać na ogrzewaniu, ale również chroni zdrowie domowników.

Więcej porad na temat technologii budowlanych znajdziesz w serwisie dom-idealny.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here