Oświetlenie jako główny dekor reprezentacyjnego salonu

0
475

Zwróć szczególną uwagę na światło w salonie. Nie chodzi oczywiście o dostęp do tego naturalnego, bo to priorytet w każdej przestrzeni mieszkalnej, natomiast mowa o elementach świetlnych, które dają jasność po zmroku. Okazuje się, że oświetlenie w mieszkaniu może być nie tylko praktyczne, ale z powodzeniem może stanowić także główny dekor w salonowym wnętrzu. Poszczególne lampki, plafony, żyrandole czy kinkiety możesz dobierać wedle preferowanego stylu aranżacji salonu, aby ten zyskał odpowiedni charakter i klimat. 

Dekoracyjne punkty świetlne w salonie 

Co ciekawe, źródłem światła w salonie nie musi być już tylko żyrandol zawieszony w centralnym punkcie sufitu. Dzisiaj z powodzeniem stawia się na mniejsze elementy świetlne, które pięknie dekorują całe wnętrze. 

W salonach w stylu nowoczesnym dobrze sprawdzają się listwy LED, które nie tylko dają energooszczędne światło, a więc takie w użytkowaniu. Można montować je w różnych kolorach i bawić się takim oświetleniem ze względu na miejsce montażu. Listwy ledowe idealnie sprawdzają się przy sufitach podwieszanych, ale bardzo często są również wykorzystywane do podkreślenia różnych elementów wyposażenia pokoju, na przykład komody, półek czy obrazów na ścianach. 

W salonach w klimacie loftowym czy tym retro pięknie wyglądają metalowe kinkiety ścienne, najczęściej raczej w prostej odsłonie, chociaż jako dekoracyjne mogą być też z ornamentowymi dodatkami. 

Bez względu na styl urządzania salonu, zawsze doskonale komponują się lampy stojące, które ustawiane przy fotelach czy wypoczynkach sprawdzają się jako dodatkowe źródła światła. 

Pamiętaj, aby wybierając te dekoracyjne punkty świetlne, zwracać szczególną uwagę na moc światła oraz jego barwę. W przypadku ozdobników i elementów, które mają wprowadzać w przytulny nastrój, dobrze sprawdza się światło ciepłe o żółtej barwie. 

Główne punkty oświetlenia 

W salonie zwracają uwagę lampy wiszące, szczególnie ozdobne żyrandole. W salonach w stylu glamour pięknie prezentują się żyrandole kryształowe, a plafon sufitowy będzie lepszą opcją w salonach klasycznych i tych skandynawskich. Nawet jeśli wybierasz oświetlenie, patrząc na jego podstawowe funkcje i ma ono służyć w salonie minimalistycznym, możesz stawiać na egzemplarze, które będą ożywiać całe wnętrze. Co więcej, światło sufitowe jest idealne jako dekoracja, ponieważ daną lampę, plafon czy wiszący żyrandol widać z każdego miejsca w salonie, do tego nie zajmuje użytkowej powierzchni wnętrza. Jest też dodatkiem dekoracyjnym, który łatwo zmieniać, na przykład w razie zmieniających się trendów w zakresie aranżacji domu czy też zmiany indywidualnego gustu lub potrzeb. 

Zawsze zwracaj uwagę, aby poszczególne elementy oświetlenia charakteryzowały się najlepszą jakością. Nie chodzi tylko o materiał, z jakiego został wykonany plafon czy żyrandol, chociaż ten oczywiście ma znaczenie w zakresie estetyki. Element świetlny ma być praktyczny, służyć przez wiele lat w swojej doskonałości, ale również bezpieczny. Ponadto, powinien być energooszczędny i w razie możliwości ekologiczny. Bez problemu znajdziesz lampę z kloszem drewnianym albo z materiału z recyklingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here