Na czym polega usuwanie włókniaków

0
2080

Z pewnością każdy z nas na swoim ciele mógłby znaleźć przynajmniej jednego włókniaka, który nie dość, że nie prezentuje się zbyt estetycznie, to dodatkowo najczęściej zlokalizowany jest w takich miejscach, które bardzo łatwo można podrażnić. Włókniaki to niegroźne dla naszego zdrowia i życia zmiany nowotworowe w obszarze tkanki łącznej skóry właściwej, które mogą występować w dwóch formach, a mianowicie w twardej i miękkiej.

Bez problemu można je usunąć albo u dermatologa, albo w gabinecie kosmetycznych. Na czym jednak polega usuwanie włókniaków? Obecnie możemy wyróżnić kilka zabiegów usuwających włókniaki, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Chirurgiczne usuwanie włókniaków

Duże zmiany należy usuwać chirurgicznie, ponieważ po wycięciu materiału konieczne jest jego zbadanie w celu dokładnego rozpoznania, czy usunięty włókniak to zmiana, która mogłaby w przyszłości doprowadzić do wystąpienia problemów zdrowotnych. Sam zabieg nie jest zbyt skomplikowany, jednak przed jego przeprowadzeniem konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

W następnym kroku przy pomocy skalpela chirurg wycina zmianę, zakładając na koniec w razie potrzeby szwy. Ranę zabezpiecza się opatrunkiem, który raz dziennie należy zmieniać, dezynfekując skórę specjalnym preparatem. Po upływie ok. 7-14 dni konieczne jest usunięcie szwów, a także odebranie wyników badania histopatologicznego. Zabieg ten refundowany jest w pełni przez NFZ, jednak po pierwsze należy mieć na nie skierowanie, a po drugie należy uzbroić się w cierpliwość z uwagi na czas oczekiwania.

Kriochirurgia

Kolejnym zabiegiem usuwającym włókniaki jest kriochirurgia opierająca się na wykorzystaniu podczas zabiegu bardzo niskiej temperatury (może to być nawet -140 stopni Celsjusza). W trakcie trwania zabiegu lekarz stosuje ciekły azot, który po chwilowym zetknięciu z włókniakiem doprowadza do jego wychłodzenia oraz oddzielenia się od skóry po kilku dniach od przeprowadzonego zabiegu.

Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, iż nie pozostaje po nim żadna blizna, jednak zanim włókniak odpadnie na skórze, może pojawić się piekący pęcherz. Kriochirurgia podobnie jak chirurgiczne usuwanie włókniaków jest refundowana przez NFZ, jednak należy uzyskać skierowanie od dermatologa.

Laserowe usuwanie włókniaków

Obecnie coraz większa liczba osób decyduje się na laserowe usuwanie włókniaków, które w odczuciach jest dosyć nieprzyjemne nawet wówczas, gdy zostanie zaaplikowane znieczulenie w kremie. Podczas zabiegu światło lasera doprowadza do podgrzania wody w zmianie, w wyniku czego dochodzi do jej odparowania. Z uwagi na fakt, iż wiązka lasera jest niezwykle precyzyjna, to nie ma możliwości uszkodzenia skóry znajdującej się wokół włókniaka.

Gdy włókniak zostanie usunięty, na skórze tworzy się czarny strupek, który po kilku dniach powinien samoczynnie odpaść, nie pozostawiając żadnego śladu po włókniaku. Laserowe usuwanie włókniaków nie jest refundowane przez NFZ a cena usunięcia jednej zmiany to koszt w granicach 100-200 zł.

Więcej o usuwaniu włókniaków dowiesz się https://febumed.pl/porady/327-Usuwanie-wlokniakow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here