Czym jest USG genetyczne w Krakowie?

0
996

Obowiązkiem każdej ciężarnej kobiety jest nie tylko dbanie o siebie, lecz także stałe monitorowanie płodu. Regularne wizyty u lekarza, badania, przyjmowanie odpowiednich leków to tylko niektóre czynności, które powinna wykonywać każda kobieta spodziewająca się dziecka. Do jednych z niezbędnych badań, które należy wykonywać kilkukrotnie w ciągu ciąży, jest USG. Istnieją różne rodzaje tego badania, jednym z najważniejszych jest USG prenatalne Kraków.

Na czym polega USG genetyczne Kraków?

USG genetyczne Kraków zaliczane jest do bezinwazyjnych badań prenatalnych. Wykonywane jest ono w pierwszym trymestrze ciąży, pomiędzy 11- tym a 13- tym tygodniem, a także w drugim trymestrze, pomiędzy 18-tym a 22-im tygodniem. Badanie to ma na celu wczesne wykrycie wad wrodzonych płodu, takich jak: wady serca, układu nerwowego, kostnego, moczowego, przewodu pokarmowego oraz innych, które nie rokują przeżycia dziecka po urodzeniu. Prawidłowe wykonanie USG prenatalne Kraków pozwala na zdiagnozowanie wady i rozpoczęcie leczenia dziecka jeszcze w łonie matki. Ponadto wykrycie wady może być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia i wczesnej interwencji specjalistycznej tuż po urodzeniu się dziecka.

Jakie wady można wykryć podczas USG prenatalnego w Krakowie?

Oprócz wspominanych wad rozwojowych układu nerwowego, kostnego, moczowego, przewodu pokarmowego czy serca, za pomocą USG prenatalnego oraz specjalistycznego programu można obliczyć na podstawie badania ryzyko wystąpienia u płodu zespołów genetycznych, takich jak Downa, Pateau czy Edwardsa. Ponadto badanie to dostarcza w formie opisowej informacji o budowie płodu, przepływach w naczyniach, biometrii i innych czynników, wpływających na prawidłowy rozwój płodu. W trakcie szczegółowego badania, jakim jest usg genetyczne Kraków, oceniane są również wody płodowe, łożysko, pępowina. Niekiedy możliwe jest również badanie dopplerowskie naczyń mózgu, pępowiny oraz układu żylnego.

Badania prenatalne są niezwykle ważne, by prawidłowo oceniać rozwój dziecka i w odpowiednim momencie interweniować. Szczególnie zalecane są one kobietom po 35- tym roku życia, jednakże specjaliści uznają, iż warto, by każda kobieta w ciąży je wykonała. Zdrowie dziecka i matki jest bowiem najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here