Czy jajka są zdrowe?

0
1155

Sadzone, gotowane czy pod postacią jajecznicy – sposobów na przyrządzenie jajek jest naprawdę dużo. Wielu z nas się jednak zastanawia, jak to jest z tymi jajkami – czy ich spożywanie jest dla nas zdrowe, czy szkodliwe? 

Przeczytaj też: http://niepolka.pl/jajka-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne/

Jajka – źródło witamin i minerałów

Po jajka najchętniej sięgają sportowcy, ponieważ są bogatym źródłem pełnowartościowego białka. Ten kurzy nabiał posiada wiele substancji odżywczych, dlatego warto go uwzględnić w codziennej diecie. Oprócz białka jajka zawierają witaminy A, B, E, D i K oraz minerały takie jak fosfor, potas, wapń, żelazo, sód, miedź, cynk, magnez i selen. W żółtku znajduje się dodatkowo beta-karoten i luteina. Jak widać, jajko ma w sobie bardzo dużo wartości odżywczych, więc już w tym momencie można potwierdzić, że ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

Właściwości prozdrowotne jajek

To przede wszystkim źródło białka – jego odpowiednia ilość wywołuje w naszym organizmie poczucie sytości, przez co spożywanie jajek, ułatwia redukcję. Dzięki luteinie i beta-karotenowi jajko bardzo dobrze wpływa na wzrok. Jest także niezawodne w profilaktyce raka jelita grubego czy chorób kardiologicznych. Duża ilość witamin zawartych w jajku odpowiada za lepszy stan skóry i mocniejsze kości, a także zwiększa odporność organizmu. Jajka poprawiają też koncentrację dzięki zawartej w nim cholinie.

Które jajka kupować, a które omijać?

Ilość i jakość substancji odżywczych zawartych w jajku w dużej mierze zależy od ich pochodzenia. Nioski chowane klatkowo są najczęściej karmione hormonem wzrostu i antybiotykami, dlatego ich jajka mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Jeśli chcemy na stałe włączyć jajka do naszej diety, powinniśmy sięgać po sztuki pochodzące z farm ekologicznych lub wolnego chowu. Tam kury są karmione naturalnym pożywieniem, więc ich jajka są wolne od niechcianych szkodliwych substancji. Wybierając jajka w sklepie, warto zwrócić uwagę na ich oznaczenia, które zdradzą nam informację o ich pochodzeniu – 0 oznacza chów ekologiczny, 1 to wolny wybieg, pod 2 znajduje się chów ściółkowy, natomiast niechlubny numer 3 przypisany jest chowom klatkowym.

Zobacz także:  http://www.bajarka.pl/cwiczenia-w-domu-jaki-sprzet-kupic-do-domowych-treningow/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here