Co zrobić, żeby dziecko nie bało się dentysty?

0
1444

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa to niezwykle ważny moment, który w dużej mierze może wpłynąć na późniejsze skojarzenia z gabinetem dentystycznym. Ważną rolę w całym procesie pełnią oczywiście rodzice, którzy swoim zachowaniem niejednokrotnie nieświadomie mogą doprowadzić do wykształcenia się u malucha obawy przed dentystą.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa to niezwykle ważny moment, który w dużej mierze może wpłynąć na późniejsze skojarzenia z gabinetem dentystycznym. Ważną rolę w całym procesie pełnią oczywiście rodzice, którzy swoim zachowaniem niejednokrotnie nieświadomie mogą doprowadzić do wykształcenia się u malucha obawy przed dentystą.

Niestety tego typu sytuacje na etapie wczesnego dzieciństwa często kończą się traumą, która jest obecna nawet w dorosłym życiu i wiąże się z unikaniem wizyt kontrolnych, do momentu, aż nie pojawi się poważny problem. Jak w takim razie przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie, aby dentysta dziecięcy nie przyprawiał malucha o niepokój?

Nastawienie to podstawa

Pierwszą wizytę w gabinecie warto zaplanować w momencie, gdy u malucha pojawiło się już kilka zębów mlecznych, najlepiej nieobarczonych żadnymi problemami. Dzięki temu całość będzie mieć przyjemny przebieg i ściśle informacyjny charakter.

Po ustaleniu terminu, rodzice powinni poinformować dziecko o tym fakcie, w miły i spokojny sposób opowiadając o tym co będzie się dziać podczas kontroli. Komunikaty muszą mieć pozytywny wydźwięk, warto również zaopatrzyć się w książeczki opowiadające o wizycie w gabinecie dentystycznym, dzięki czemu dziecko będzie bardziej świadome tego, co je czeka.

Czym powinien wyróżniać się dobry dentysta dziecięcy?

Wybór gabinetu i stomatologa nie powinien być przypadkowy. Jeśli zależy nam na tym, aby pierwszy kontakt dziecka z dentystą należał do przyjemnych, warto dowiedzieć się jacy specjaliści są rekomendowani. W tym celu najlepiej skorzystać z informacji w sieci, poczytać opinie na forach i zapoznać się z ofertą umieszczoną na stronie internetowej gabinetu.

Dobry dentysta dziecięcy wyróżnia się odpowiednim podejściem do maluchów, pełnym cierpliwości, otwartości oraz zrozumienia potrzeb małego pacjenta. Niezbędna jest także empatia, poczucie humoru oraz umiejętność tworzenia komfortowej atmosfery i poczucia bezpieczeństwa.

  • Niektóre gabinety stomatologiczne oferują możliwość przeprowadzenia wizyty adaptacyjnej. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu maluch może dowiedzieć się wielu informacji na temat tego jakie elementy znajdują się w pomieszczeniu, w którym pracuje dentysta dziecięcy, jak działają poszczególne narzędzia oraz w jaki sposób prawidłowo myć zęby. Co więcej, stomatolog sprawdza stan uzębienia, ale na pierwszej wizycie nie wykonuje żadnych zabiegów. Na tym etapie można zaplanować ewentualne leczenie, jednak kluczem jest możliwość zapoznania się dziecka z lekarzem i przełamanie lodów.

  • Wybierając gabinet stomatologiczny, rodzice powinni zwrócić uwagę czy jest on dostosowany do potrzeb dzieci. Miłym akcentem jest kącik zabaw, w którym maluch może spędzić czas podczas oczekiwania na swoją kolej. Dzięki temu dziecko będzie miało poczucie, iż przebywa w przyjaznym miejscu, gdzie może zachowywać się swobodnie.

  • Niezwykle ważnym aspektem jest także brak ryzyka bólu. Dobry dentysta dziecięcy dysponuje wysokiej jakości skutecznym znieczuleniem, dzięki któremu maluch faktycznie nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Pozwoli to na szybkie wyeliminowanie głównej przyczyny strachu. Aby mały pacjent czuł jeszcze większą satysfakcję z wizyty, warto by zakończyła się ona miłym akcentem w postaci dyplomu i innej formy nagrody za dzielne zachowanie.

Rodzice powinni pamiętać również o tym, aby dentysta dziecięcy nie był postacią wykorzystywaną do straszenia maluchów w sytuacji gdy nie chcą myć zębów lub wykazują nadmierny apetyt na słodycze. Nie należy także opowiadać o swoich traumatycznych przeżyciach ani zabiegach wiążących się z bólem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here