Co oznaczają poszczególne parametry na opakowaniu soczewek kontaktowych?

0
3826

Soczewki kontaktowe można opisać za pomocą różnych parametrów. Wśród najważniejszych wymienia się moc soczewki, jej krzywiznę oraz średnicę. To, na jakie konkretnie szkła kontaktowe się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od zaleceń specjalisty. Warto jednak wiedzieć, co oznaczają poszczególne skróty widniejące na opakowaniach soczewek kontaktowych. Jak je czytać?

Dostępne na rynku szkła kontaktowe różnią się od siebie pod względem konstrukcji oraz zastosowanych materiałów i technologii produkcji, co determinuje ich odmienne parametry dla krzywizny i średnicy. Co to w praktyce oznacza? Że każda soczewka kontaktowa będzie się inaczej układała na oku. Z tego względu prawidłowy dobór szkieł kontaktowych na własną rękę jest praktycznie niemożliwy. Jeżeli kupujemy je po raz pierwszy, wizyta u okulisty lub optometrysty jest koniecznością. Tylko wówczas zyskamy pewność, że wybrane rozwiązania nie tylko zapewnią dobre widzenia, ale i będą bezpieczne dla oka.

Kiedy już wiemy, jakie szkła kontaktowe będą dla nas odpowiednie, pora na ich zakup. Istotne jest to, aby produkty pochodziły ze sprawdzonego źródła, takiego jak salon optyczny Trendy Opticians. W ofercie sklepu https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe znajdziemy soczewki kontaktowe najwyższej jakości.

Jak czytać informacje zawarte na opakowaniach szkieł kontaktowych

Na opakowaniach soczewek kontaktowych możemy spotkać się z wieloma oznaczeniami. Wśród najczęściej występujących wymienić można:

  • PWR/sphere – to moc sferyczna szkieł kontaktowych. Najczęściej podaje się ją jako pierwszą wartość korekcji wady wzroku. Gdy moc wynosi 0,00, specjaliści czasami podają jedynie cylinder i oś soczewki kontaktowej,
  • CYL – to moc cylindra. Parametr ten dotyczy szkieł kontaktowych przeznaczonych dla osób borykających się z astygmatyzmem,
  • AX/AXIS – to oś soczewek kontaktowych. Parametr ten również dotyczy rozwiązań korygujących astygmatyzm,
  • ADD/ MAX ADD – addycja. Dotyczy ona soczewek progresywnych, stanowiąc dodatek umożliwiający wyraźne widzenie bliży,
  • BC – to krzywizna szkieł kontaktowych. Zazwyczaj jeden produkt posiada 2-3 różne krzywizny do wyboru,
  • DIA – to średnica soczewki kontaktowej. Wyraża się ją w milimetrach.

Mając świadomość, co oznaczają poszczególne skróty, z pewnością wybierzemy odpowiednie szkła kontaktowe. To ważne, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here