Refleksologia stóp jako technika masażu leczniczego

0
2026

Zdrowe i zadbane stopy to podstawa dobrego samopoczucia – dla ich dobrej kondycji ważne jest dobrej jakości obuwie, a także odpowiednia ilość czasu spędzonego na odpoczynku. W przeciwnym razie komfortowe poruszanie się byłoby niemożliwe – stopy stanowią przecież podstawę dla całego ciała. Okazuje się jednak, że w stopach znajdują się receptory wielu organów wewnętrznych tworzących organizm, a dzięki odpowiednio wykonanemu masażowi można nie tylko poprawić ich kondycję, ale też zdiagnozować problem zdrowotny. Takie zastosowanie ma refleksologia – terapia uznawana za technikę medycyny alternatywnej. Na czym dokładnie polega ten rodzaj masażu, jakie może przynieść efekty i kiedy można się mu poddać?

Refleksologia – założenia terapii

Refleksologia to terapia, której działanie i skuteczność nie zostały w stu procentach uzasadnione naukowo, dlatego też uznaje się ją za pseudonaukę bądź rodzaj medycyny alternatywnej. Jednakże z racji tego, że masaż ten nie grozi przerwaniem tkanek ani uszkodzeniem powłoki ciała, uznaje się go za bezpieczny, oczywiście jeśli wykonuje go wyspecjalizowany terapeuta legitymujący się specjalnym certyfikatem ukończenia trójetapowego szkolenia. Założenia refleksologii głoszą, że organizm dzieli się na kilka obszarów energetycznych, z których każdy przebiega pionowo od stóp do czubka głowy, a na stopach znajdują się receptory, które powiązane są z określonymi partiami ciała lub organami za pomocą sieci energetycznych. Ich stymulacja z kolei pomaga oddziaływać na organy i pobudzać je do rozpoczęcia procesów samoleczenia. Refleksoterapia ma pomagać również uśmierzyć ból głowy lub innych partii. Szacuje się, że na podeszwach stóp znajduje się aż 7200 zakończeń nerwowych, co czyni je niesamowicie wrażliwą partią ciała – zdecydowanie bardziej niż mogłoby się wydawać!

Działanie i efekty refleksoterapii

Refleksologia stóp, podobnie jak akupunktura, opiera się na założeniu, że zablokowanie kanałów energetycznych ciała prowadzi do rozwoju choroby – masaż stóp ze szczególnym naciskiem na receptory poszczególnych organów ma za zadanie precyzyjnie na nie oddziaływać. Jedna z pionierek w dziedzinie refleksoterapii opracowała całą mapę receptorów, które znajdują się na podeszwach stóp. Znajdują się tam m.in. receptory zatok i zębów umiejscowione na opuszkach palców, nerwu kulszowego zlokalizowany na piętach, a także receptory poszczególnych kości i stawów, np. stawu barkowego na zewnętrznych partiach śródstopia czy kręgosłupa ciągnący się wzdłuż jego wewnętrznej części.

Refleksoterapia służy nie tylko przywróceniu, ale i utrzymaniu zdrowia. Zabiegi poleca się m.in. parom starającym się o dziecko, seniorom, a także osobom aktywnym zawodowo, które żyją w ciągłym biegu. Ponieważ masaże stóp są ukierunkowane nie tylko na dane organy, ale i na cały organizm, z zabiegów mogą korzystać sportowcy, a także osoby narażone na długotrwały stres, cierpiące na bezsenność czy też mające problemy z nadmiernym napięciem mięśniowym. Efekty w postaci lepszego samopoczucia, uczucia wewnętrznego spokoju, a także rozluźnienia można zauważyć już po pierwszej sesji – dla najlepszych rezultatów najczęściej zaleca się jednak pakiet ok. 10 masaży, wykonywanych nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here