Wyposażenie medyczne – rękawiczki ochronne

0
678

Rękawiczki jednorazowe stanowią podstawę ochrony i bezpieczeństwa naszego zdrowia w sytuacji kontaktu z substancjami szkodliwymi, opieki nad osobą chorą, przy wykonywaniu zabiegów kosmetycznych, używamy ich również przy wykonywaniu prac domowych i uprawianiu ogródka. Chronią skórę rąk i ułatwiają jej pielęgnację. Wśród użytkowników rękawiczek ochronnych coraz większą popularność zdobywa nitryl.

W przychodni i szpitalu

Rzecz jasna rękawice w instytucjach medycznych muszą być zaaprobowane przez sanepid, posiadać odpowiednie certyfikaty. Rękawiczki bezpudrowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób ze skłonnościami do alergii, używają ich chirurdzy. Oferta rękawiczek medycznych obejmuje takie materiały jak: nitryl, winyl, lateks i folia. Dopasowuje się je w zależności od charakteru wykonywanej pracy oraz osobistych preferencji. Rękawiczki bezpudrowe wykonane z nitrylu mają wiele zalet.

Nitryl to rodzaj syntetycznego kauczuku, który wyróżnia duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, cechuje go również duża wytrzymałość na ścieranie, jego główną zaletą jest brak reakcji uczuleniowych. Z pewnością warto zadać pytanie o utylizację takiego produktu i rygorystycznie przestrzegać obowiązujących zasad. Umieszczanie odpadów medycznych w odpowiednich pojemnikach to ważna sprawa, a naprawdę dobre i praktyczne rozwiązania to chyba wciąż w naszym kraju duży problem.

Dezynfekcja rąk personelu przed włożeniem i po zdjęciu rękawiczek.

Ręce należy dezynfekować przed przystąpieniem do pracy, w każdym przypadku ich zabrudzenia, zawsze przed włożeniem nowych rękawiczek przed zabiegiem i po każdym wykonanym zabiegu. Rękawiczki bezpudrowe wyposażone w zrolowany mankiet wymagają pewnej wprawy, by wykorzystać go do sprawnego ich zdejmowania. Dobrze się sprawdzają w pracy z cytostatykami. Dla lepszej ochrony takie rękawice mają przedłużony mankiet. W przypadku higienicznego mycia rak odpowiedni preparat nakładamy na skórę, lekko wcieramy, delikatnie zwilżamy go wodą i myjemy ręce przez około 30 sekund. Potem należy dokładnie go spłukać. Wodę pobieramy z dozownika łokciowego albo bezdotykowego. Używanie rękawiczek bezpudrowych oszczędza skórę rąk. Dłonie pielęgnujemy wedle uznania, stosując wypróbowane kremy lub balsamy nawilżające.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here