WhatsApp vs Telegram: Której aplikacji do przesyłania wiadomości powinienem używać?

0
696

Czy WhatsApp jest tak bezpieczny, jak twierdzi Facebook? Czy Telegram jest lepszy? Wyjaśniamy, co musisz wiedzieć o tych aplikacjach przed przełączeniem. Popularna platforma komunikatora, WhatsApp, stracił zaufanie wielu oddanych użytkowników, gdy dokonał tego, co wydawało się być zamiatanie zmian w swojej polityce prywatności na początku roku.

Wydawało się, że zgoda na aktualizacje oznaczałaby, że WhatsApp może dzielić prywatne wiadomości użytkowników z Facebookiem, swoją firmą macierzystą. Jednak to było nieporozumienie i zmiany faktycznie odnoszą się do czatów z firmami, które nie dostają ten sam poziom prywatności, jak czaty z przyjaciółmi i rodziną. Niemniej jednak, nadal możesz chcieć wiedzieć, czy WhatsApp jest bezpieczny w użyciu, czy nie. Więcej o bezpieczeństwie w sieci można poczytać https://techpolska.pl/

Jeśli zastanawiasz się, czy inne aplikacje, takie jak Telegram, są lepszą opcją, wyjaśnimy, co musisz wiedzieć zarówno o Telegramie, jak i procesach szyfrowania i gromadzenia danych przez WhatsApp.

Czy Telegram jest bezpieczniejszy niż WhatsApp?

Telegram, którego właścicielem jest urodzony w Rosji Paweł Durow, jest tak samo popularny jak WhatsApp i ma około 500 milionów użytkowników. Durov nie był nieśmiały w bagatelizowaniu bezpieczeństwa WhatsApp i innych rywali, twierdząc nawet, że WhatsApp jest niebezpieczny w użyciu, a Telegram oferuje lepszą prywatność dla swoich użytkowników. Jednak to, z czego większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że w przeciwieństwie do WhatsApp, Telgram zapewnia szyfrowanie end-to-end tylko dla dwuosobowych „Tajnych czatów”. Domyślnie wiadomości nie korzystają z tego poziomu bezpieczeństwa, co oznacza, że możesz założyć, że są one prywatne, gdy w rzeczywistości istnieje możliwość, że ktoś może je zobaczyć. Serwis https://techpolska.pl/ również opisuje te aplikacje.

Więcej niż szyfr

To dlatego, że są one tylko zaszyfrowane (co oznacza, że wiadomości są zamieniane w bełkot dla każdego, kto próbuje je przeczytać) między urządzeniem użytkownika a serwerami Telegrama. Ale nie są one szyfrowane na tych serwerach. Ryzyko, że ktoś włamie się na te serwery i przeczyta twoje wiadomości jest niewielkie, ale istnieje.

Bezpieczeństwo a WhatsApp

WhatsApp, z drugiej strony, oferuje szyfrowanie end-to-end dla czatów między dwiema osobami, jak również czaty grupowe, a teraz, kopie zapasowe czatu, jak również. Szyfrowanie nie jest jedyną rzeczą, o której należy myśleć. Istnieje również dane, które każda aplikacja zbiera i przechowuje o Tobie, osobiście.

Telegram wyjaśnił to w swojej polityce prywatności, że zbiera mniej niż WhatsApp, i przechowuje szczegóły, takie jak adres IP, urządzenia i historii zmian nazwy użytkownika, do 12 miesięcy.

Czy powinienem przejść z WhatsApp na Telegram?

Tak więc teraz już wiesz, że WhatsApp jest – ogólnie rzecz biorąc – bezpieczniejszą opcją wysyłania wiadomości, zdjęć i filmów niż Telegram, zwłaszcza jeśli często czatujesz w grupach. Daje Ci również takie samo szyfrowanie end-to-end dla połączeń głosowych i wideo.

Jedyne powody, dla których możesz nadal rozważać pozostawienie WhatsApp za sobą, to fakt, że nadal mu nie ufasz lub nie podoba Ci się ilość zbieranych danych poza tymi zaszyfrowanymi wiadomościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here