Zgubienie soczewki kontaktowej z tyłu oka, zadrapanie nią powierzchni oczu lub przyklejenie się do nich, trudna pielęgnacja soczewek, ich negatywny wpływ na oczy czy brak możliwości skorygowania astygmatyzmu – oto tylko niektóre mity związane z soczewkami kontaktowymi powstałe w minionych latach, ale do dziś przewijające się wśród powszechnych opinii na temat tego sposobu korygowania wad wzroku. Ile w nich prawdy – dowiedz się wraz z marką Acuvue, która od lat produkuje soczewki kontaktowe i wie o nich naprawdę wszystko!
Zgubienie lub przyklejenie się soczewek kontaktowych w oku
Soczewki kontaktowe nie są w stanie zgubić się z tyłu oka, które pokryte jest specjalną membraną łączącą się z wewnętrzną stroną powiek, która chroni nasze oczy przed przedostawaniem się czegokolwiek na ich tyły. Podobnie nieprawdziwy jest mit związany z przyklejaniem się soczewek kontaktowych do powierzchni oka. Owszem, można mieć czasem wrażenie suchości czy zmęczenia oczu, zwłaszcza jeśli pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach i dużo czasu spędzamy przed monitorem komputera. Warto wówczas jednak złagodzić to uczucie kroplami nawilżającymi Blink produkowanymi przez markę Acuvue specjalnie z myślą o osobach noszących soczewki. Skutecznie chronią one i odpowiednio nawilżają oczy, przynosząc im ulgę.
Pamiętajmy również, aby nigdy nie zasypiać w soczewkach kontaktowych. Po przebudzeniu, kiedy w trakcie snu w naturalny sposób nasze oczy produkują mniej filmu łzowego, możemy mieć lekki problem z ich zdjęciem. Warto wtedy również użyć kropli nawilżających, dzięki którym w bezpieczny i wygodny sposób wyjmiemy soczewki z oczu. Nie mogą one także zadrapać powierzchni oka, są bowiem wykonane z delikatnego, hydrożelowego materiału o wysokiej przepuszczalności tlenu. Jeżeli odczuwamy jakikolwiek dyskomfort związany z noszeniem soczewek, może to oznaczać, że zostały one niewłaściwie dopasowane lub nie stosujemy się do zaleceń w kwestii ich pielęgnacji – więcej informacji dostępne jest na: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach
Trudna pielęgnacja soczewek kontaktowych
Zachowanie odpowiedniej higieny w czasie pielęgnacji soczewek kontaktowych o dłuższym terminie użytkowania naprawdę nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy pamiętać o umyciu rąk przed ich zdejmowaniem i zakładaniem, a następnie oczyścić delikatnie płynem dezynfekującym, opłukać i przechowywać w pojemniku dodawanym do każdego większego opakowania płynu. To rutyna, do której szybko się przywyka i stosuje ją na co dzień lub wybiera soczewki jednorazowe, które po całym dniu noszenia można po prostu wyrzucić do kosza.