Laparoskopia – przydatne informacje

0
1028

Laparoskopia to technika badań, która swoje początki miała już ponad dwieście lat temu. Przed dwudziestoma laty służyła ona tylko i wyłącznie do diagnostyki wnętrza jamy brzusznej, a także pobierania wycinków do badań histopatologicznych. W dzisiejszych czasach laparoskopie służy również do przeprowadzania zabiegów operacyjnych.

Czym jest laparoskopia?

Laparoskopia to technika badawcza, którą wykonuje się przy użyciu laparoskopu, czyli urządzenia składającego się ze specjalnej rurki wraz z teleskopem, małą kamerą oraz źródłem światła. Poprzez teleskop, który zaopatrzony jest w soczewki otoczone włóknami światłowodu, obraz z jamy brzusznej pacjenta dociera do kamery. Przekazuje ona obraz na ekran monitora, dzięki czemu można wykonać zbliżenie, które powiększy obraz nawet dziesięciokrotnie. Niemniej jednak laparoskop nie jest jedynym urządzeniem potrzebnym do przeprowadzania tego zabiegu. Konieczne są także:

– trokar, który jest narzędziem w kształcie rury, a jego końcówka jest ostra,
– insuflator, czyli urządzenie służące do regulacji przepływu i utrzymania stałego ciśnienia gazu w jamie otrzewnej.

Na czym polega zabieg laparoskopii?

Na początku, tuż przez wykonywaniem laparoskopii, do jamy brzusznej wprowadzana jest igła odmowa, za pomocą której wpompowuje się gaz z brzucha. Kolejno ostrą częścią trokaru nacina się powłoki brzucha, przeważnie w okolicach pępka, co umożliwia wprowadzenie kaniuli, która po wysunięciu ostrej końcówki otwiera połączenie między jamą otrzewną a otoczeniem. Przez kaniulę wprowadza się do otrzewnej właściwy już laparoskop. W ten sposób można zajrzeć do jamy brzusznej oraz obejrzeć i ocenić makroskopowo:

– wątrobę,
– pęcherzyk żółciowy,
– śledzionę,
– przeponę,
– narządy rodne.

Ponadto podczas przeprowadzania laparoskopii istnieje możliwość wykonania biopsji, usunięcia narządów, rozbijania złogów, a także przeprowadzania skomplikowanych zabiegów na żołądku. Istnieje również laparoskopia ginekologiczna, którą wykonuje się tylko w dobrych placówkach specjalistycznych.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania laparoskopii?

Pamiętajmy, że nie u każdego pacjenta jest możliwość przeprowadzenia zabiegu laparoskopii. Większość przeciwwskazań jest taka sama jak w przypadku tradycyjnej chirurgii, czyli:

– niewydolność krążeniowo-oddechowa,
– ciężka postać astmy,
– przewlekłe zapalenie oskrzeli,
– świeżo przebyty zawał – dyskwalifikuje.
– ciąża oraz karmienie piersią.

Wady laparoskopii – jakie są?

Często zdarza się, że zabieg laparoskopowy kończy się klasycznym zabiegiem chirurgicznym. Wszystko to z powodu tego, że okazuje się, że powód laparoskopii w rzeczywistości jest znacznie poważniejszy niż przypuszczano, a dostęp do niektórych narządów jest zdecydowanie utrudniony. Dodatkowo po laparoskopii istnieje ryzyko wystąpienia wielu powikłań takich jak przykładowo wystąpienie odmy opłucnowej, zatoru powietrznego, czy też krwawienia z miejsca, które zostało nacięte. Dlatego zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza. We Wrocławiu wykonasz laparoskopię w gabinecie doktora Macieja Zalewskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here