Flebologia – diagnostyka i leczenie

0
697

Lekarz flebolog to specjalista zajmujący się nie tylko profilaktyką ale również leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Flebologia obejmuje diagnostykę miedzy innymi: żylaków, pajączków oraz dolegliwości związanych z zapaleniem żył. Ponadto, flebolog pomaga łagodzić stany chorobowe przebiegające z pojawianiem się obrzęków, opuchlizny oraz siniaków, a także hemoroidów czyli żylaków odbytu.

Flebologia – diagnostyka chorób naczyń krwionośnych

Lekarz flebolog podczas badań diagnostycznych wykorzystuje miedzy innymi fale ultrasonograficzne emitowane przez specjalistyczny aparat w analizie USG Doppler. Jest to procedura bezpieczna, nieinwazyjna, a przy tym dokładna, czuła i szybka. Pozwala ona na wykrycie patologii w obrębie budowy naczyń krwionośnych lub przepływu krwi na bardzo wczesnym etapie występowania zmian. Umożliwia to wdrożenie skutecznego leczenia i zapewnia dobre rokowania dla dalszych zabiegów leczniczych.

Flebologia – leczenie chorób naczyń krwionośnych

Lekarz flebolog na podstawie obrazu USG Doppler oraz wywiadu medycznego proponuje program leczenia. W tym przypadku wykorzystuje on mało inwazyjne, a jednocześnie dość skuteczne techniki. Może to być na przykład laseroterapia, echoterapia, ultradźwięki, masaż czy drenaż limfatyczny. W ostatnim przypadku zabieg ma na celu poprawę krążenia, natomiast podczas skleroterapii i miniflebektomii dochodzi do bardziej inwazyjnego zamknięcia lub usunięcia wadliwych naczyń krwionośnych.

Flebologia – skleroterapia

Skleroterapia to technika polegająca na zamknięciu uszkodzonych naczyń krwionośnych. Podczas tego zabiegu specjalistyczna substancja wstrzykiwana jest w światło naczynia i wywołuje ona jego stopniowe zarastanie się i zamykanie. Zabieg przeprowadzany jest w seriach, a ich częstotliwość i ilość określa lekarz flebolog w zależności od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Całość leczenia obejmuje okres około trzech miesięcy. Po jego zakończeniu można powrócić do standardowej aktywności ruchowej jednak wymagane jest stosowanie pończoch uciskowych.

Flebologia – miniflebektomia

Miniflebektomia polega na wykonywaniu drobnych nacięć przez flebologa, za pomocą których dochodzi do usuwania fragmentów uszkodzonych naczyń krwionośnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here