Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie

0
2470

Dzisiaj dzieci mają wiele dziwnych nawyków, które mogą wynikać z nagłego napięcia emocjonalnego. To może tłumaczyć, dlaczego dzieci obgryzają paznokcie. Jeśli widzimy podobną sytuację u naszego dziecka, to nie należy bagatelizować problemu i pamiętać, że trzeba pozbyć się takiego nawyku u naszego dziecka. Oczywiście jest to również sygnał dla rodzica, że dziecko może potrzebować opieki lub wsparcia. Rodzice muszą po prostu przykładać większą uwagę dziecku. Tylko właściwa postawa rodzica pozwala na lepsze wychowanie malucha. Dla małych dzieci ogryzanie paznokci jest bardziej czynnością mechaniczną. Maluchy bardzo często wkładają palce do buzi, co automatycznie powoduje gryzienie paznokci. Oczywiście nie wszyscy rodzice wiedzą, dlaczego dzieci obgryzają paznokcie i uważają to za coś związanego z samym wychowaniem. Młodzi rodzice widzą w tym raczej brak dobrych manier, przez co starają się na siłę rozwiązać problem.

Dzieci natomiast szukają sposobu na rozładowanie nerwów. Obgryzanie paznokci jest również nazywane onychofagią i taki stan rzeczy pojawia się nie tylko u małych dzieci, także nastolatki, mogą cierpieć na podobne nawyki. Co ciekawe obgryzanie paznokci może być również zauważalne u osób dorosłych. Widać to głównie u osób które, są narażone na silne działanie stresu w pracy lub w domu.

Trudny do rozwiązania problem

Należy pamiętać, że małe dzieci nie do końca wiedzą, jak radzić sobie z problemami. To właśnie przez to w geście sprzeciwu zaczynają obgryzać paznokcie. Psycholodzy czy też pedagodzy mający codzienny kontakt z mniejszymi podopiecznymi, doskonale wiedzą, dlaczego dzieci obgryzają paznokcie. Specjaliści starają się tę wiedzę przekazać rodzicom, ale nie zawsze się to udaje. Dla malucha problemem może być pierwszy krok w nowej szkole. Dziecko po prostu odczuwa strach i lęk przed nieznanym, co może objawiać się obgryzaniem paznokci. Należy pamiętać, że podobne rzeczy mają miejsce w momencie, gdy następuje przeprowadzka do nowego miejsca oraz w wielu innych sytuacjach na przykład podczas kłótni rodziców.

Dziecko też czuje

Tak dziecko jest narażone na wiele stresów, które muszą mieć swoje ujście. Należy mieć również świadomość, że dzieci obgryzają paznokcie z nudów, co może być związane z błędami wychowawczymi, jakie może popełniać rodzic. Tak naprawdę u większości dzieci wspomniany problem znika, wraz z rozwiązaniem  problemu. Pamiętajmy, że nie jest to reguła i w niektórych przypadkach obgryzanie paznokci staje się nawykiem. Dzieci bardzo często tą czynność traktują jako wyuczone zachowanie.

W takich szczególnych sytuacjach nie wystarczy już tylko rozmowa wychowawcza z dzieckiem. Przy tego typu problemach wskazana jest odpowiednia pomoc psychologa, który ustali dla dziecka indywidualną terapię, dzięki której dziecko pozbędzie się tego nieprzyjemnego nawyku. Warto więc mimo wszystko obserwować ruchy dziecka. Obgryzanie paznokci, bardzo często występuje u dzieci nadpobudliwych czy nieśmiałych. Maluchy  po prostu nie są w stanie przekazać pewnych emocji.  W ten sposób okazują one bezsilność poprzez obgryzanie paznokci u rąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here