Dekorujemy ściany w naszych pomieszczeniach

0
2345

Najciekawszym etapem remontu wnętrza jest jego urządzanie. Różnorodność mebli oraz dodatków jest tak duża, że bez problemu każdy z nas znajdzie w sklepie coś dla siebie. Coraz większą popularnością cieszą się naklejki ścienne, fototapety oraz szablony do tworzenia wzorów – to ciekawe sposoby na ozdobienie naszych ścian i dodanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Na co zatem zwrócić uwagę i którą opcję wybrać dla siebie?

Fototapety

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, z jaką musimy się zmierzyć w przypadku fototapet to materiał, z którego jest ona wykonana. Nie jest to najprostszy wybór, ponieważ technologia wciąż się rozwija i powstają coraz to nowsze opcje, jednak daje to nam możliwość swobodnego wyboru.

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują nam kilka najpopularniejszych materiałów, z których wykonywane są fototapety, najważniejsza dla nas jest informacja z jakiego tworzywa jest ona wykonana. Istotna jest również gramatura materiału.

Najczęściej decydujemy się na jedną z poniższych opcji:

  • Fototapeta papierowa – najbardziej podstawowa wersja, powlekana jest ona PCW o podkładzie z papieru, tego rodzaju fototapety są cienkie i nieodporne na wilgoć oraz ścieranie. Fototapetę papierową należy kłaść na gładką ścianę, by uzyskać zadowalający efekt. Pamiętajmy, że nie powinno się jej myć po nałożeniu, ponieważ możemy stracić dobrą jakość druku. Cena fototapety papierowej w rozmiarze około 2,5 metra x 3,5 metra to 170 złotych.
  • Fototapeta lateksowa – stworzona jest z papieru, do którego dodany jest lateks, dzięki powłoce lateksowej zdjęcia są bardzo realistyczne i posiadają żywe barwy. Jest to o wiele lepszy wybór, niż fototapeta papierowa – jest grubsza, ściana pod lateksową fototapetę nie musi być idealnie gładka, jej grubsza warstwa pokryje drobne niedoskonałości powierzchni. Tego rodzaju materiał możemy lekko delikatnie przemyć zwilżoną ściereczką. Materiał lateksowy daje nam dobrą jakość nadruku, choć nie zaleca się stosowania go w bardzo wilgotnych pomieszczeniach. Cena w stosunku do jakości też wypada bardzo dobrze – fototapeta lateksowa o wymiarach 2 metry x 1,5 metra kosztuje około 230 złotych.
  • Fototapeta winylowa – to, co wyróżnia ją już przy pierwszym dotyku to wyjątkowa gładkość, jest najtrwalszym rodzajem materiału spośród trzech wymienionych, jest odporna na wilgotność oraz tłuszcz, więc nadaje się do użycia na przykład w kuchni lub łazience. Materiał winylowy daje nam półmatowy wydruk, możemy przemywać ją od czasu do czasu wilgotną ściereczką. Materiał ten przepuszcza wilgoć, przez co ściana może „oddychać”, jej ogromną zaletą jest łatwość układania na ścianie i nieodkształcanie się, jest dosyć gruba, dzięki czemu przykryje wszelkie niedoskonałości ściany. Fototapeta winylowa też większa cena – jeśli interesuje nas rozmiar 2 metry x 1,5 metra zapłacimy za nią 325 złotych.

Naklejki ścienne

Mogą przypominać nieco szablony, najczęściej możemy spotkać się z naklejkami, które wykonane są z folii samoprzylepnej PCW, do wyboru mamy wariant błyszczący lub matowy. Naklejki możemy nakładać na ścianę pomalowaną farbą, pokrytą tapetą lub też wykończoną płytkami ceramicznymi.

W sklepach możemy spotkać się z przeróżnymi rozmiarami naklejek – od malutkich, delikatnie ozdabiających naszą ścianę, do dużych, które mogą zająć niemal całą jej powierzchnię. Gotowe naklejki sklepowe posiadają uniwersalne rozmiary, dzięki czemu łatwo ją przewieźć, wyciąć i nakleić. Wiele firm oferuje także wykonanie naklejki na zamówienie.

Większość producentów folii, z których wykonywane są naklejki dają im około 5 lat wytrzymałości na ścianie, biorąc pod uwagę wpływ czynników atmosferycznych na folię. W warunkach domowych może zatem utrzymać się znacznie dłużej.

Aplikacja naklejek na ścianie jest niezwykle szybka i prosta, w zależności od jej rozmiaru musimy poświęcić na to zadanie od 10 do 30 minut. Naklejki możemy przemywać wilgotną ściereczką, w razie potrzeby bardzo łatwo usunąć je ze ściany – w każdej chwili możemy więc zmienić wystrój pomieszczenia. W zależności od rozmiaru naklejki zapłacimy za nią od 20 do nawet kilkuset złotych.

Szablony malarskie

Kolejną opcją jest stworzenie wzoru na ścianie przy użyciu szablonu malarskiego. Wykonywane są one z samoprzylepnej folii malarskiej PCV, dzięki czemu ściśle przylegają do ściany i podczas malowania nie powstaną zacieki.

W szablonach zastosowano klej o słabszej sile klejenia, przez co po oderwaniu od ściany nie pozostają żadne ślady. Szablony te mają najczęściej kształt prostokąta i posiadają wycięty otwór w kształcie wybranego lub zamówionego wzoru. Ceny szablonów są dosyć zróżnicowane: małe i nieskomplikowane wzory mogą kosztować około 30 złotych, duże i zaawansowane kosztują około 100 złotych.

Na początek należy przykleić go na ścianę tak jak w przypadku naklejki. Do tworzenia wzoru może przydać nam się gąbka do naczyń – gdy nasiąknie ona farbą delikatnie przyciskamy ją do ściany, by cały wzór równomiernie wypełnił się warstwą farby, nie używajmy zatem wałków oraz pędzli. Jeśli używaliśmy farby emulsyjnej poczekajmy do jej całkowitego wyschnięcia, by odkleić szablon. Uważajmy na farby lateksowe – tutaj nie czekajmy do całkowitego wyschnięcia, ponieważ powstała warstwa może odejść z całym wzorem od ściany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here