Czym są ultradźwięki? Jakie są metody ich wykorzystania w medycynie?

0
1962

Ultradźwięki, choć dopiero od pewnego czasu znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej, w innych jej gałęziach wykorzystywane są już od dawna. To dzięki nim możliwe jest między innymi popularne USG. W jaki jeszcze sposób można je stosować? Dowiedz się więcej o ultradźwiękach – czym są i jakie zabiegi są na nich oparte!

Co to są ultradźwięki?

Ultradźwięki powstają poprzez wytworzenie fali o tak wysokiej częstotliwości, że emitowany dźwięk nie jest słyszalny przez człowieka. Za ich dolna granicę uważa się jednocześnie granicę słyszalności dla ludzkiego ucha. Zazwyczaj zakłada się, że jest to 20 kHz. Fale te mogą być jednak słyszalne przez niektóre gatunki zwierząt, np. nietoperze, delfiny czy szczury. Ich dodatkową właściwością jest możliwość szybkiego nagrzewania materii, w tym zarówno tworzyw sztucznych, jak i tkanek ludzkiego ciała. To właśnie dlatego są one szeroko stosowane w wielu dziedzinach, w tym w produkcji żywności oraz w zabiegach medycznych. Kiedyś były one również wykorzystywane w produkcji komputerów.

Ultradźwięki – zastosowanie w medycynie

Jedną z największych, a zarazem najważniejszych dziedzin, w której stosowane są ultradźwięki, jest medycyna. Zabiegi z ich wykorzystaniem mogą być np. istotną częścią fizjoterapii. Pomagają one bowiem uśmierzyć ból, a także przyspieszają regenerację tkanki, w tym zrosty kości. Dodatkowo wykazują działanie rozluźniające i łagodzące stany zapalne. Powszechnie stosuje się je również przy wykonywaniu USG oraz do sterylizacji narzędzi medycznych.

Rosnącą popularnością cieszą się również zabiegi ultradźwiękami, wykorzystywane w medycynie estetycznej. Dzięki nim można znacząco poprawić kondycję skóry. Najczęściej stosowane są one w celu odmłodzenia i ujędrnienia tkanki, a także wyszczupleniu sylwetki, choć niekiedy pomagają również przy innych problemach, np. skłonności skóry do trądziku czy powstałych na niej przebarwień lub blizn.

Zalety ultradźwięków na twarz i ciało

Zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem ultradźwięków zyskują na popularności nie bez powodu. Mają one bowiem wiele istotnych zalet. Jedną z największych z pewnością jest ich bezinwazyjność. Podczas procedury nie dochodzi do przerwania ciągłości skóra, a sam proces oddziaływania na skórę nie wiąże się właściwie z żadnymi powikłaniami. Dlatego ta metoda poprawy kondycji skóry uważana jest za wyjątkowo bezpieczną. Dodatkowo sam zabieg jest właściwie bezbolesny, pacjent może jedynie odczuwać ciepło, a w rzadkich przypadkach lekkie pieczenie. Wszystko przez rozgrzewające właściwości ultradźwięków, które to są odpowiedzialne za działanie odmładzające. Podczas zabiegu do skóry pacjenta przykładana jest głowica specjalnego, generującego je urządzenia, co pozwala na podgrzanie tkanki do 65-75℃. Wtedy też dochodzi w niej do mikrouszkodzeń, co stymuluje skórę do naturalnej regeneracji.

Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest również trwałość efektów, które to pozostają z pacjentem już na stałe. Do pozostałych zalet zabiegów z zastosowaniem ultradźwięków należy także brak okresu rekonwalescencji oraz niewielka liczba przeciwwskazań. Do najważniejszych z nich należą: ciąża, choroby nowotworowe, niektóre schorzenia skóry, a także uszkodzenie tkanki w miejscu zabiegowym.

Wskazania do zabiegu ultradźwiękami

Zabiegi z zastosowaniem ultradźwięków potrafią być skuteczne w rozmaitych problemach ze skórą. Dzięki nim można między innymi poprawić jej koloryt, dotlenić ją, a nawet oczyścić, między innymi z zaskórników. Doskonale wspomagają one również walkę z trądzikiem. Obecnie jednak najpopularniejsze procedury to te odmładzające oraz wyszczuplające. Jedne z najnowocześniejszych, w tym SonoQuuen, Ulraformer III i Utims, oparte na technologii HIFU (ang. high intensity focused ultrasound), można wykonać w Klinice Miracki w Warszawie. Są one zalecane przede wszystkim w wypadku:

  • utraty jędrności skóry,
  • zmarszczek i bruzd, w tym również w okolicach oczu,
  • cellulitu oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej, w tym problemie drugiego podbródka,
  • utraty wyraźnego owalu twarzy,
  • braku odpowiedniej gęstości i sprężystości tkanki.

Pierwsze efekty widoczne będą już po jednym zabiegu, zaleca się jednak wykonanie 2-3 sesji. Pełen rezultat widoczny będzie po kilku miesiącach, jednak utrzyma się on na stałe.

Ultradźwięki mają wiele zastosowań, przede wszystkim w medycynie. Co więcej, prace nad sposobami ich wykorzystania cały czas trwają, co jest bardzo obiecujące na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here