Catering szkolny – dobra alternatywa dla żywienia w stołówkach?

0
2317

Stołówki szkolne nie są już powszechnie spotykane – coraz mniej szkół decyduje się na prowadzenie własnych stołówek. Zamiast nich wyżywienie oferowane jest w formie cateringu. Czy to dobra alternatywa?

Pokolenie rodziców i dziadków obecnych uczniów z pewnością pamięta wyżywienie w szkolnych stołówkach. Niektórzy wspominają je bardzo dobrze, inni z mniejszym sentymentem, ale panuje ogólna zgodność co do tego, że jedzenie ze stołówki było zdrowe i smaczne. Dzisiaj stołówki spotykane są coraz rzadziej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że szkoły nie mogą już pozwolić sobie finansowo na ich utrzymanie. Stołówki nierzadko wymagają sporych wydatków na modernizację, a także na ich prowadzenie. W rezultacie są zamykane i ma je tylko niewiele szkół.

Zamiast stołówek zaczęto stosować usługi cateringowe – obiady przygotowywane są wtedy przez zewnętrzną firmę zajmująca się cateringiem, a następnie dowożone do placówek każdego dnia i serwowane na miejscu. Catering szkolny często jednak nie cieszy się zbyt dobrą opinią wśród rodziców. Panuje przekonanie, że dania są niezdrowe, niezbilansowane, nie prezentują się estetycznie, są zimne, a dodatkowo drogie. Jak jest w rzeczywistości?

Obecnie catering szkolny stanowi atrakcyjną alternatywę dla żywienia w stołówkach. Potrawy przygotowywane przez firmy cateringowe są pełnowartościowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb żywieniowych najmłodszych, są szykowane przy udziale dietetyków, którzy wiedzą jak odpowiednio je skomponować. Gotowe dania dowożone są do szkół w specjalnych pojemnikach, dzięki czemu zachowują odpowiednią temperaturę, wyglądają apetycznie i są smaczne. Najczęściej serwowane są na zwykłych talerzach – bez korzystania z plastikowych lub styropianowych pojemników, które są nieprzyjazne dla środowiska naturalnego.

Co ważne, catering szkolny w Warszawie oraz w innych miejscowościach nie jest związany z wysokimi wydatkami. Ceny posiłków na ogół nie różnią się od tych w stołówkach szkolnych, co powoduje, że rodzice nie muszą przygotowywać się na większy wydatek związany z wyżywieniem swoich pociech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here