Badanie USG — wszystko, co musisz wiedzieć przed jego wykonaniem

0
130

Badania obrazowe to jedna z najczęściej stosowanych metod, dzięki którym jesteśmy w stanie szybko i bezboleśnie zdiagnozować stan organów wewnętrznych. Do najpopularniejszych tego typu badań zalicza się przede wszystkim ultrasonografię. Badania USG od wielu lat stanowią spore ułatwianie w wykrywaniu zmian nowotworowych oraz guzów. Ponadto coraz częściej są one wykorzystywane do weryfikowania prawidłowego rozwoju płodu. Kto powinien korzystać z badań USG? Jak się do nich przygotować? Jak często mogą być one wykonywane?

Aparat ultrasonograficzny — jak działa i do czego służy?

Innowacyjne urządzenie, jakim jest aparat ultrasonograficzny, pozwala nam na przeprowadzenie jak najdokładniejszej oceny stanu danego obszaru ludzkiego ciała. Swoje dziekanie opiera stricte o wykorzystywanie ultradźwięków. Dźwięki te charakteryzują się niezwykle wysoką częstotliwością, przez co żaden człowiek nie usłyszy ich podczas wykonywania badań USG w Warszawie. Aby ultradźwięki mogły przenikać przez skórę, a następnie odbijać się od tkanek, tym samym wracając do aparatu, który przeobrazi je w czytelny obraz, specjalista przed przystąpieniem do badania musi na nieść na dany obszar niezbędny żel. Prawidłowo przeprowadzone badanie USG jest w 100% bezpieczne i może być wykonywane zawsze, gdy nie jesteśmy pewni własnego stanu zdrowia lub też stanu zdrowia nienarodzonego dziecka.

Badanie USG tarczycy

Osoby często spotykające się z dusznościami, potliwością, spadkiem masy ciała, drżeniem rąk oraz szybką męczliwością powinny niezwłocznie udać się na badanie USG tarczycy, które potwierdzi dobry stan narządu. Oprócz tego, warto, aby ci, którzy w swoich rodzinach posiadają osoby zmagające się z różnego rodzaju chorobami tarczycy, a co za tym idzie mające większe predyspozycje do zachorowania, co jakość czas poddawały się badaniom kontrolnym. Dzięki zastosowaniu aparatu ultrasonograficznego lekarz przeprowadzający badanie, jest w stanie dokładnie ocenić położenie i wielkość tarczycy oraz w poszczególnych przypadkach, także obecność niepokojących czynników.

Kto może korzystać z badań USG?

Wbrew pozorom nie ma konkretnej grupy społecznej, która może wykonywać badania USG. Tego typu badania mają na celu wykluczenie wszelkich objawów, jakie wskazywać mogłyby na rozwój chorób nowotworowych oraz upewnienie się, iż stan, kształt bądź wielkość naszych organów wewnętrznych jest prawidłowa i nie wymaga wdrożenia leczenia. Oznacza to, że zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą korzystać z badań przeprowadzanych przy użyciu aparatu ultrasonograficznego. Ponadto warto pamiętać, iż medycyna nieustannie się rozwija. W obecnych czasach mamy możliwość dokładnego przebadania niemalże każdego fragmenty ciała przy zastosowaniu USG. Do najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych możemy zaliczyć USG:

  • Tarczycy
  • Piersi
  • Jamy brzusznej
  • Serca
  • Węzłów chłonnych
  • Stawu kolanowego
  • Stawu biodrowego
  • Stawu łokciowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here