Atopowe zapalenie skóry AZS

0
1118

Atopowe zapalenia skóry- czym jest i jak dbać o skórę? Wszystko co powinieneś wiedzieć o AZS. Czujesz pieczenie, swędzenie i dyskomfort skóry? Możliwe, że to atopowe zapalenie skóry. Poznaj przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry i zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Schorzenie to jest inaczej nazywane wypryskiem atopowym, wypryskiem alergicznym lub przewlekłą dermatozą. AZS to jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Występuje zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Pierwsze objawy najczęściej występują w dzieciństwie (przed ukończeniem 5 roku życia). Najczęściej występującą przyczyną schorzenia są czynniki genetyczne, jednak również czynniki środowiskowe odgrywają wielką rolę w zapoczątkowaniu choroby.

Umiejscowienie zmian AZS jest różne u dzieci i u dorosłych

U niemowląt i dzieci do 2. roku życia zmiany pojawiają się na: owłosionej skórze głowy, policzkach, zgięcia łokciowe i podkolanowe. U dzieci do 12. roku życia zmiany są symetryczne i są zlokalizowane: w zgięciach łokciowych i podkolanowych, powierzchniach grzbietowych rąk i stóp, rzadziej pojawiają się na policzkach, powiekach i karku. U młodzieży i dorosłych zmiany są zlokalizowane w obrębie: skóry powiek, warg, grzbietowych powierzchni rąk, okolicy dołów zginaczy, górnej część klatki piersiowej, karku, czoła.

Atopowe zapalenie skóry AZS charakteryzuje się zmianami, które mogą mieć charakter przewlekły i nawrotowy. U dzieci i dorosłych różnią się również objawy choroby. U dzieci można zaobserwować zmiany w formie wyprysków- zmiany pęcherzykowo-grudkowe, pokryte strupkami. U dorosłych obserwuje się lichenizację, czyli ogniska zaczerwienionej, pogrubionej skóry, występuje wzmożone złuszczanie i bruzdowanie. Bez względu na wiek chorego, mamy do czynienia ze świądem i suchością skóry.

Atopia ma olbrzymi wpływ na jakość życia chorych. Pacjentom doskwiera uporczywy świąd, suchość skóry oraz potrzeba drapania. Wraz z postępem choroby dochodzi do tego obniżone poczucie pewności siebie spowodowane nieestetycznymi zmianami.

AZS leczenie

Leczenie atopowego zapalenia skóry AZS- rozpoznaj, dowiedz się więcej oraz zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry w przypadku AZS. Leczenie AZS polega na leczeniu objawowym. Wykorzystuje się do tego stosowanie miejscowo glikokortykosteroidów, antybiotyków i leków grzybobójczych. Poza tym skuteczne okazuję się również stosowanie fototerapii i foztochemioterapii, odpowiednia pielęgnacja i natłuszczanie skóry, noszenie specjalistycznej odzieży leczniczej, kąpieli z dodatkiem wybielaczy. Bardzo ważnym przy chęci zminimalizowania objawów skórnych jest eliminacja czynników drażniących (m.in. unikanie drażniących ubrań, korzystanie z odpowiednich delikatnych środków myjących, dbanie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, usuniecie dywanów, mebli gromadzących kurz, wyeliminowanie wzmacniaczy smaków i innych pobudzających wydzielanie histaminy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here