Jak duże jest dziecko w 18. tygodniu ciąży?

0
910

Na początku 5. miesiąca ciąży wiele przyszłych mam czeka na pierwsze wyraźne ruchy dziecka. Wcześniej już można je wyczuć, ale właśnie 18. tydzień ciąży to czas, kiedy pociecha jest na tyle duża, że staje się coraz bardziej wyczuwalna. Oczywiście ruchy dziecka, zwłaszcza pierwszego, są dla mamy ogromnym wydarzeniem i świadczą, że już niedługo maluch zawita na świecie. Większa masa dziecka to też dodatkowe obciążenia dla kobiety – wtedy trzeba zadbać o kręgosłup. Także należy zastanowić się nad zmianą trybu życia – owszem, ciąża to nie choroba, ale wymaga zwiększonej troski szczególnie w ostatnich 3-4 miesiącach.

Badanie połówkowe USG

18. tydzień ciąży to czas, kiedy płód jest na tyle wyraźny, że wielu rodziców decyduje się na sprawdzenie płci przyszłego potomka. Trzeba tylko wspomnieć, że jednoznaczna ocena na podstawie badań ultrasonograficznych USG jest możliwa w 20. tygodniu ciąży, kiedy w pełni rozwiną się narządy płciowe. Wykonanie badania połówkowego nie tylko może określić płeć dziecka, ale też jest wskazane ze względów stricte medycznych. W jego trakcie sprawdza się między innymi masę płodu, obwód główki, obwód brzucha, profil i kształt twarzy, ruchomość kończyn, budowę nerek i pęcherza moczowego czy budowę mięśnia sercowego. Po analizie łożyska lekarz określa ilość płynu owodniowego i stopień dojrzałości.

Płód w 18. tygodniu ciąży

18. tydzień ciąży to czas, kiedy przyszłej matce coraz trudniej ukryć stan błogosławiony pod luźniejszymi ubraniami. Masa płodu może sięgać 200 g, natomiast długość dochodzi do 14-15 cm. Na tym etapie rozwoju formują się kończyny, zaś na palcach pojawiają się linie papilarne. Jeżeli zaś chodzi o narządy wewnętrzne, to w 18. tygodniu zaczynają działać wątroba i trzustka; także pracę zaczynają jelita.

Serce – w 18. tygodniu narząd ten jest na tyle dobrze ukształtowany, że można sprawdzić jego budowę pod kątem ewentualnych wad. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza że w ostatnich latach wiele skomplikowanych zabiegów medycznych wykonuje się na etapie ciąży.

Samopoczucie przyszłej matki

Coraz większy ciężar dziecka i świadczący o tym rosnący brzuch sprawiają, że kobieta potrzebuje więcej odpoczynku. Mogą pojawiać się problemy gastryczne – zgaga – wynikające z ucisku macicy na żołądek. Wtedy też warto jeszcze bardziej zadbać o dietę. Rezygnacja ze smażonych potraw, kawy, mocnej czarnej herbaty, z napojów gazowanych oraz słodkich i słonych przekąsek jest jak najbardziej wskazana. 18. tydzień ciąży to czas, kiedy coraz szybciej zaczyna formować się mózg dziecka – w mózgu i rdzeniu kręgowym powstaje osłonka mielinowa, odpowiadająca za przewodzenie impulsów nerwowych i tym samym za inteligencję dziecka.

Panaceum na gorsze samopoczucie przyszłej mamy i na prawidłowy rozwój dziecka to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych oraz odpoczynek. Wskazana jest odpowiednia suplementacja. Poza kwasem foliowym na uwagę zasługują tłuszcze bogate w DHA. Dobrym wyborem są kapsułki MAMA DHA Premium+, polecane dla kobiet planujących dziecko i ciężarnych. Poza kwasami tłuszczowymi DHA (należących do grupy omega-3) i kwasem foliowym w składzie można znaleźć witaminę D3 i jod. Więcej informacji o ciąży, odżywianiu i suplementacji dostępnych jest na stronie mamadha.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here