Dziecięcy świat zabawek – jak utrzymać w nim porządek?

0
3070

Pokój jest dla dziecka prawdziwą krainą zabawy. Nic więc dziwnego, że na każdym kroku walają się sterty zabawek, które nie zawsze dziecko chętnie chce posprzątać. Aby je zachęcić i ułatwić zadanie musimy zadbać o prawidłowe przechowywanie zabawek w pokoju, by dziecko znało ich miejsce i samo zaczęło dbać o porządek.

Kosze na zabawki

Są chyba najpopularniejszym sposobem na przechowywanie zabawek i nie ma co się dziwić – zajmują mało miejsca, są bardzo pojemne, a do tego kolorowe i w ciekawych kształtach. Plusem jest to, że wrzucając do nich zabawki nie musimy dbać o to, by były w nim ładnie poukładane, wystarczy wtrzucić jedne na drugie – to świetny sposób dla młodszych maluchów, aby nauczyć je dbania o porządek.

Kosze na zabawki pozwalają w niezwykle szybki sposób posprzątać wszystkie zabawki, możemy zrobić z dzieckiem małe zawody kto z nas szybciej wrzuci do niego większą ilość zabawek. Nie można także odmówić im niezwykłego wyglądu – w sklepach możemy spotkać nie tylko tradycyjne, jednokolorowe kosze o regularnych kształtach, wiele dzieci do sprzątania zachęcają na przykład kosze na zabawki z wizerunkiem postaci z bajek, czy w kształcie Myszki Miki.

Kosze to świetny pomysł na przechowywanie w małych pokojach, zazwyczaj są wąskie, lecz wysokie, dzięki czemu nie zajmują sporo miejsca. Możemy spotkać się z tymi, które wykonane są z bezpiecznych i wysokich jakościowo tworzyw sztucznych, ale mogą być również wykonane z materiału, dzięki czemu są giętkie i łatwiej dziecku do nich sięgnąć. Ceny koszy na zabawki są różnorodne, najtańsze kupimy już za około 30 zł, koszt najdroższych sięga nawet 200 złotych.

Pudła na zabawki

W sklepach możemy spotkać mnóstwo ich rodzajów: okrągłe, prostokątne, trójkątne, jednokolorowe, wielokolorowe, we wzorki lub gładkie, duże i małe – można by tak wymieniać jeszcze długo. Dzięki tak szerokiej ofercie możemy wraz z dzieckiem wybrać te pudełka, które najbardziej będą pasowały wizualnie do jego pokoju, a także będą się mu podobały.

Dobrym pomysłem jest zakup pudeł w różnych rozmiarach:

  • Największe pudełka przeznaczmy na duże zabawki, których nie da się zdemontować, na przykład samochody, duże lalki, czy inne akcesoria.
  • W średnich pudełkach możemy przechowywać maskotki, mniejsze zabawki, lalki lub akcesoria do rysowania czy malowania – w końcu pudła są nie tylko na zabawki.
  • Najmniejsze pudełka przeznaczmy na drobne elementy, które łatwo jest zgubić, często bywa tak na przykład w przypadku klocków lub akcesoriów dla lalek.

Pudła możemy umieścić zarówno na ziemi, jak i na półkach czy regałach, pamiętajmy jednak by nie trzymać zbyt ciężkich rzeczy u góry, aby nie istniało żadne zagrożenie wyrządzenia sobie krzywdy. Najbezpieczniej umieścić je na podłodze od największego do najmniejszego.

Pudła również dają nam ten komfort, że nie musimy wszystkiego ładnie układać, co także przyda się w zachęceniu dziecka do sprzątania – wystarczy przecież powrzucać zabawki do pudełka i zadanie wykonane.

Ich często atrakcyjny wygląd może również stanowić świetną ozdobę w pokoju dziecięcym. Dostępne są pudełka wykonane z kartonu, metalu, plastiku lub szyte z materiału. W zależności od rozmiaru i użytego materiału pudełka mogą kosztować od 15 do 100 złotych za sztukę.

Regały

W pokoju nieco starszego dziecka z powodzeniem można zamontować regały, dzięki czemu dziecko będzie musiało nauczyć się dbać jeszcze bardziej o porządek.

Musimy pamiętać jednak o kilku kwestiach:

  • Pamiętajmy, by dobrać jego rozmiar do potrzeb naszego dziecka, aby mogło samodzielnie po wszystko sięgnąć, jednocześnie pamiętajmy o tym żeby znajdowały się na nim wyłącznie bezpieczne przedmioty przeznaczone dla dziecka.
  • Najlepiej wybrać regał, który posiada dużą ilość przegródek, schowków, niekiedy również szuflad – taki mebel idealnie nada się na przechowywanie różnych gier, puzzli, kolekcji lalek czy samochodów. Dziecko może również przechowywać na nim książki, akcesoria szkolne, do malowania i rysowania, dzięki czemu wszystko ma pod ręką.
  • Tutaj jednak musimy zacząć wymagać nieco więcej od naszego malucha: nie wystarczy już wszystkiego rzucić na regał, by dobrze wyglądało, mebel ten wymaga ułożenia na nim rzeczy, aby osiągnąć porządek.
  • To całkiem niezła lekcja utrzymywania porządku dla dziecka, możemy nawet dołączyć wycieranie kurzu z regału przez dziecko – powinno wiedzieć, że kurz nie sprzyja zdrowiu i należy regał utrzymywać w stałej czystości.

Regały mogą mieć różne kształty i wielkości, najlepiej zdecydować się na te, które wykonane są z drewna – jest to tworzywo naturalne, nie stanowi więc zagrożenia dla naszego dziecka. Pamiętajmy, by mebel był solidnie wykonany i w pełni bezpieczny. Ceny regałów zaczynają się od około 100 złotych, górna granica może sięgnąć nawet 2000 złotych.

Szuflada w łóżku

Bardzo dobrym pomysłem przy urządzaniu pokoju dziecięcego jest zakup łóżka, które posiada na dole szufladę – dzięki takiemu rozwiązaniu maluch może przechowywać w niej niekoniecznie pościel, lecz część swoich zabawek. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, łóżko i tak musimy kupić, a w ten sposób gospodarujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie zabawek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here