Problemy z karmieniem piersią, coraz częściej dotyczy młodych kobiet. Możemy śmiało mówić o trudnych początkach laktacji. Nawał mleczny, podczas którego piersi kobiety robią się pełniejsze i cięższe. Zwłaszcza wtedy odczuwamy niewygodę i niepokój. Nasz maluch może mieć kłopoty ze złapaniem piersi. Co w takim układzie robić? Należy na pewno zachować spokój. Należy karmić dziecko wystarczająco często.
Co w takiej sytuacji robić?
Niezwykle ważny jest tutaj spokój. Pamiętajmy, że zazwyczaj laktacja stabilizuje się w ciągu 3 do 4 tygodni. Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych tygodniach życia dziecka, nie podawać mu smoczka. Wiele kobiet skarży się na bolące brodawki sutkowe. Wszystko za sprawą przemian hormonalnych, które zaszły w naszym organizmie. Rany w brodawkach jest skutkiem nieprawidłowego ssania. Dla każdej mamy to nowe doświadczenie, po pewnym czasie każda kobieta nauczy się prawidłowo przykładać swoje potomstwo do piersi. Na rany tego typu warto stosować wszelkie maści oraz kremy. Powinny być one bogate w lanolinę.
Bardzo duże znaczenie odgrywa wapń. To pierwiastek, który jest niezbędny w prawidłowym rozwoju kości i zębów u dziecka. Wapń jest bezcennym pierwiastkiem. Jego niedobór może stanowić poważne konsekwencje. Na przykład gdy niedobór wapnia utrzymuje się przez jakiś czas, dziecku może grozić zaburzenie wzrostu. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie dopasowanie diety do kobiety karmiącej.
Bardzo często lekarz może przepisać preparaty witaminowe z minerałami, które są przeznaczone dla kobiet ciężarnych. Właśnie takie preparaty zawierają odpowiednią ilość wapnia. Wszelkie dawkowanie należy ustalić z lekarzem pierwszego kontaktu czy też ginekologiem. Przypomnijmy, że mleko i nabiał to najlepsze źródło wapnia. Mianowicie jedna szklanka mleka pokrywa jedną trzecią zapotrzebowania na ten pierwiastek. Warto również spożywać twarogi, sery, kefiry.
Inaczej jest w przypadku kiedy kobieta ma nietolerancję na laktozę. Objawia się ona biegunkami, zaparciami czy wzdęciami. Chociaż nie powoduje one groźnych powikłań, może być uciążliwa. Dlatego właśnie należy całkowicie zrezygnować ze słodkiego mleka. Jeśli na przykład ciąża jest zagrożona poronieniem, wapń będzie tutaj prawdziwym lekarstwem. Należy dodać, że wchłanianie wapnia może być zaburzone. Dzieje się tak, jeśli w naszej diecie występuje zbyt duża ilość fosforu.
W ciąży zapotrzebowanie na wapń wzrasta. Każda dorosła kobieta powinna dostarczyć swojemu organizmowi ok. 1000 mg wapnia. Jeśli karminy piersią ilość na powinna wzrosnąć do 1200 mg dziennie. Bardzo duże znaczenie ma picie wody mineralnej. Dlatego właśnie każda kobieta karmiąca czy też mająca problem z karmieniem, powinna pić jak największe ilości wody.