Uciążliwe kolki zdarzają się u wielu niemowoląt, jest to bardzo trudny okres nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców, którzy bardzo to przeżywają i chcą za wszelką cenę pomóc swojemu dziecku. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym możemy zwalczyć kolkę, a także jej uniknąć. Jednym z nich są butelki antykolkowe.
Skąd biorą się kolki u dziecka?
Badania dowodzą, iż nawet co drugie niemowlę cierpi na kolkę jelitową, jest to problem, w którym nie jest łatwo określić jednoznacznie przyczyny. Z jednej strony panuje przekonanie, iż są one wywołane gazami, które powstają w nie do końca jeszcze rozwiniętym układzie pokarmowym malucha. Z drugiej strony lekarze coraz częściej skłaniają się bardziej ku psychologicznemu podłożu kolki – niemowlę w ten sposób odreagowuje napięcie, na które narażone jest w ciągu dnia, dlatego najczęściej ataki bólu zdarzają się wieczorem po wszystkich dziennych atrakcjach.
Czym jest butelka antykolkowa?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż butelki antykolkowe dla jednych rodziców mogą okazać się bardzo pomocne, dla drugich z kolei zupełnie nieprzydatne, zawsze jednak warto spróbować, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolki lub złagodzić jej atak.
Przede wszystkim różnią się one kształtem od tradycyjnych butelek – posiadają mały wentyl powietrza, torebkę do karmienia oraz są zakrzywione, podczas gdy zwykłe butelki są proste i nie posiadają wentyla lub torebki.
Gdy nadchodzi atak kolki niemowlę płacze przez bardzo długi czas bez wyraźnego powodu, warto więc podjąć próbę i zakupić butelkę antykolkową – w przypadku, jeśli po jej zastosowaniu dziecko przestaje płakać oznacza to, że maluch płakał przez połykanie dużych ilości powietrza podczas karmienia.
Istnieją modele butelek antykolkowych posiadające wbudowane wentyle powietrza, wpychające powietrze z powrotem do butelki, nie do ust malucha. Co więcej, butelki te według producentów zmniejszają również ryzyko wystąpienia infekcji uszu oraz ulewania, ponieważ mleko oddzielone zostaje od powietrza.
Inne z kolei posiadają jednorazowe torebki na mleko, ze względu na pojawiające się podczas karmienia pęcherzyki powietrza. Ich zakrzywiony kształt pomaga uporać się z powstającymi pęcherzykami powietrza.
Wady i zalety butelek antykolkowych
Zastanawiając się nad kupnem tego produktu warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Butelki antykolkowe pomagają zminimalizować ilość połykanego powietrza przez dziecko, przez co objawy kolki znacznie zmniejszają się, a komfort życia dziecka podwyższa się.
- Są one jednak droższe od tradycyjnych butelek – mogą kosztować nawet 50 złotych.
- Nie dają nam również gwarancji, że pomogą dziecku w walce z kolkami.
- Wielu rodziców narzeka na brak możliwości swobodnego i dokładnego wymycia butelki przez jej nietypowy kształt, co może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie malucha.
- Jeśli nasze dziecko każdego wieczoru cierpi z powodu bólów brzuszka warto jednak zaryzykować, może ona zmniejszyć częstotliwość oraz intensywność kolek u malucha.
W jaki sposób można jeszcze pomóc dziecku?
Musimy zadbać o to, by podczas ataków kolki dziecko czuło się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie. Pamiętajmy więc, że obecność większej ilości ludzi niż rodzice, może być dla dziecka bardzo stresujące, niekorzystnie będzie działał także zbędny hałas lub nietypowe zmiany w ciągu dnia.
Należy także zadbać o własne samopoczucie psychiczne – może nie każdy o tym wie, ale dziecku często udziela się nastrój po rodzicach, jeśli więc sami będziemy się stresować i denerwować maluch zrobi to samo. W przypadku, gdy czujemy się wyczerpani i brakuje nam cierpliwości, przekażmy dziecko drugiemu rodzicowi.
Dzieci często podczas karmienia łapczywie rzucają się na pierś i krztuszą się gdy jedzą, dochodzi wtedy do połykania powietrza wraz z mlekiem, co sprzyja pojawieniu się kolki. Tutaj musimy więc zapanować nad właściwą techniką karmienia:
- dobrze jest karmić w takim przypadku częściej, ale krócej,
- gdy karmimy, dziecko powinno znajdować się w pozycji pół pionowej, mieć główkę wyżej od pośladków,
- zadbajmy o to, by opróżniło do końca jedną pierś, a nie piło trochę z jednej i trochę z drugiej, ponieważ mleko wypływające na początku z piersi ma więcej cukru, który może przyczyniać się do powstawania kolek,
- po karmieniu należy wziąć dziecko na ramię i poczekać, aż mu się odbije, przy karmieniu butelką pamiętajmy, by smoczek cały czas wypełniony był mlekiem.
Nic również nie zastąpi dziecku miłości i bliskości rodziców, przez co może poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Ciało rodzica działa na dziecko jak ciepły kompres, dlatego dobrze jest nosić je na rękach i przytulać, gdy przychodzą chwile bólu. Warto trzymać niemowlę pionowo i lekko naciskać naszym brzuchem na brzuszek malucha, co pomoże pozbyć się gazów, możemy też ułożyć je na przedramieniu brzuszkiem do dołu. Gdy brak nam sił ułóżmy dziecko na brzuszku na swoich kolanach i masujmy mu plecki.