Post przerywany Intermittent fasting – na czym polega? 

0
1520

Post przerywany, czyli intermittent fasting jest to model odżywiania, który polega na stosowaniu tak zwanego „okna żywieniowego”. Okresy kilkugodzinnego okna żywienia, możliwe są przy przyjmowaniu posiłków, okresami kilkugodzinnego lub kilkunasto godzinnego postu. Taka dieta ma na celu redukcję masy ciała, aktywowanie procesów autofagii oraz normalizowanie gospodarki węglowodanowo insulinowej. Na czym dokładnie polega post przerywany? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/intermittent-fasting-na-czym-polega-post-przerywany/ 

Intermittent fasting – czym właściwie jest? 

Intermittent fasting Jest to model żywienia, który polega na naśladowaniu pierwotnego sposobu odżywiania się ludzi, kiedy pożywienie było dostępne w dowolnym momencie. Taki sposób stanowi zaprzeczenie promowanych obecnie zaleceń zdrowotnych, wskazujących na konieczność regularnego spożywania posiłków co 4 godziny. W diecie Intermittent fasting posiłki spożywane są podczas okna żywieniowego, które w zależności od modelu postu trwa około kilkanaście godzin. 

Na czym polega stosowanie tego rodzaju diety? 

Stosowanie takiej diety ma na celu między innymi redukcją masy ciała. Podczas takiego postu łatwiej jest utrzymać optymalny poziom glukozy oraz insuliny we krwi. Może to przełożyć się na stworzenie optymalnych warunków do spalania tkanki tłuszczowej. Przy stosowaniu postów przerywanego przerwa po przyjmowaniu posiłków, uwzględniająca nocny wypoczynek trwa co najmniej kilkanaście godzin. Oznacza to, że wyczerpują się ustrojowe zapasy glikogenu, czyli postaci zapasowej glukozy, a organizm zaczyna czerpać energię tkanki tłuszczowej. Dzięki temu post przerywany często stosowany jest w celu redukcji masy ciała. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego rodzaju postu? 

Post przerywany nie jest modelem żywienia, który może być stosowany u każdej osoby. Przeciwwskazaniami do stosowania tego typu postu jest cukrzyca wspomagająca leczenie insulina. Wówczas konieczne jest regularne przyjmowanie posiłków, a w przeciwnym razie dojść może do rozwoju hipoglikemii, czyli nagłego spadku poziomu glukozy we krwi. Innym  przeciwwskazaniem do stosowania postu przerywanego może być niedoczynność tarczycy, choroby nerek oraz wątroby. Dieta tego typu nie powinna być stosowana u dzieci i młodzieży a także kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią oraz u osób z zaburzeniami odżywiania. Co więcej taki rodzaj diety nie jest zalecany dla osób w podeszłym wieku, które zmagają się z różnymi chorobami. 

Zobacz też: http://www.niebonie.pl/post-dr-dabrowskiej-na-czym-polega/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here