Jak zaprojektować duży salon?

0
629

Duży, komfortowy salon, w którym przyjemnie jest spędzać każdą wolną chwilę to marzenie wielu z nas. Ci, którzy dysponują przestrzenią o odpowiednim metrażu, mają możliwość wcielenia ich w życie. Jednak z pozoru łatwe zaaranżowanie pustej przestrzeni wcale nie jest tak proste, jak się wydaje. W jaki sposób zakomponować i urządzić duży salon tak, żeby był jednocześnie atrakcyjny wizualnie i funkcjonalny? Sprawdź, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów i co zrobić, żeby uzyskać najlepszy efekt!

Wygodny podział na strefy

„Dobrze zaprojektowane wnętrze daje możliwości swobodnego funkcjonowania bez obawy o utratę walorów estetycznych” – niech te słowa pewnej pani projektant wnętrz z Warszawy będą dla nas myślą przewodnią podczas planowania naszego salonu. Mając je na uwadze, pamiętajmy, że duże wnętrza dają duże możliwości. Salon o sporym metrażu pozwoli na swobodne i wyraźne wyodrębnienie kilku stref, np.:

-telewizyjnej – z wygodnymi kanapami i odpowiednio zainstalowanym sprzętem audio-video;
-kominkowej – z komfortowymi fotelami, szezlongiem i puszystym dywanem;
-jadalnianej – ze stołem, przy którym przyjemnie spożywać wspólne posiłki.
Jeśli w domu są małe dzieci, w dużym salonie na pewno starczy miejsca na to, żeby wydzielić odrębną strefę do zabawy.

Duży salon – niski strop

Dzisiejszy standard wysokości ścian w budownictwie to około 2,5 m. O ile w niewielkich mieszkaniach w blokach czy w pomieszczeniach o metrażu do 30 – 40 m2, taka wysokość jest wystarczająca, a nawet wskazana ze względów eksploatacyjnych (niższe wnętrza łatwiej ogrzać), o tyle w naprawdę dużych pomieszczeniach powoduje wrażenie „spadającego” sufitu.

Co robić, jeśli nasz salon połączony z kuchnią i jadalnią ma 50, 60 czy 70 m2 i zaledwie 2,5 m wysokości? Dobrym sposobem na optyczne podwyższenie niskiego pomieszczenia jest zastosowanie pionowych pasów na ścianach – może to być tapeta, fototapeta, motywy malowane, a nawet pilastry. Wszystkie pionowe linie sprawią, że wnętrze stanie się wyższe – dotyczy to również dodatków. Innymi sposobami na „zwiększenie” odległości między podłogą a sufitem jest pomalowanie górnej części ściany w kolorze sufitu, zastosowanie płaskich lamp (lepiej zrezygnować z wiszących żyrandoli) i niskich mebli.

A może skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Wykorzystanie zawartych w tekście wskazówek na pewno pozwoli na stworzenie spójnego wnętrza, w którym unikniesz największych błędów. Niestety, ze względu na różnorodność pomieszczeń i stylów, trudno o ogólne wytyczne, które zadziałają w każdym przypadku. Jeśli nie masz pewności, że poradzisz sobie z aranżacją dużego salonu, doradzi ci dobry projektant wnętrz. Warszawa to miejsce, w którym znajdziesz świetny zespół specjalistów oferujących swoje usługi zarówno w Stolicy, jak i poza jej granicami. Skontaktujesz się z nami korzystając ze strony pogotowiewnetrzarskie.com, gdzie zapoznasz się nie tylko z naszymi propozycjami, ale także poznasz historie wnętrz naszych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here